Yüksek riskli ve düşük riskli gebelerde prenatal bağlanma düzeyinin belirlenmesi
Determination of prenatal attachment level in high risk an and low risk pregnancy
  1. Tez No: 702354
  2. Yazar: NURŞAH KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, riskli gebelerin prenatal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülmüştür. Çalışma İstanbul'da sağlık hizmeti veren özel bir hastanede, 01 Mart 2020 ve 11 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu tarihler arasında kliniğe gelen, örneklem kriterlerini sağlayan 151 gebe çalışmanın evrenini, araştırmaya katılmayı kabul eden 130 gebe örneklemi oluşturmuştur. Veriler ''Anket formu'' ve ''Doğum Öncesi Bağlanma Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the prenatal attachment levels of risky pregnant women. The study was conducted between 01 March 2020 and 11 August 2020 in a private hospital providing health services in Istanbul. The population of the study consisted of 151 pregnant women who came to the clinic between these dates and met the sampling criteria, and the sample of 130 pregnant women who agreed to participate in the study. The data were collected using the“Questionnaire form”and the“Prenatal Attachment Scale”.