Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Bağcılar ve Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, 0-12 ay bebeği olan kadınlarda postpartum depresyon; sıklığı, anne-bebek bağlanma düzeyine etkisi, risk faktörleri
Postpartum Depression in women with 0-12 months baby registered in Bağcılar and Gaziosmanpaşa Education Family Health Center affiliated to Haseki Training and Research Hospital; frequency, effect on mother-infant attachment level, risk factors
- Tez No: 729630
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Bu çalışmada, annelerde postpartum depresyonun sıklığının araştırılması, risk faktörlerinin belirlenmesi, aynı zamanda doğum sonrası depresyonun anne-bebek bağlanma düzeyine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma kesitsel, tek merkezli, gözlemsel tanımlayıcı çalışma olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 15.03.2022-15.04.2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne ve Gaziosmanpaşa Haseki Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı nüfustan çalışmamıza katılmaya gönüllü 0-12 aylık bebeği olan 136 kadın katıldı. Katılımcılardan yazılı onam alındıktan sonra sosyo-demografik verileri içeren anket soruları, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları mevcut olan Edingburgh Doğum Sonrası Depresyon ölçeği ve Anne-bebek Bağlanma Düzeyi Ölçeği kullanılarak, yüz yüze ya da telefon ile görüşülerek uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. İstatistiksel alfa anlamlılık seviyesi p13 olarak saptandı. EDSDÖ toplam puanı >13 ve son gebelikten önceki dönemden beri depresif hisseden 6 katılımcı çıkarılarak, 27 anne (%19,9) doğum sonrası depresyon açısından riski kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it was aimed to investigate the frequency of postpartum depression in mothers, to determine the risk factors, and also to determine the effects of postpartum depression on the level of mother-infant attachment. Materials and Methods: This study is a prospective, single-center, observational descriptive survey designed as a survey study. 136 women with 0-12 month old baby, who are registered in the Health Sciences University Haseki Health Application and Research Center Bağcılar and Gaziosmanpaşa Education Family Health Center between 15.03.2022-15.04.2022, were included in the study. After obtaining written consent from the participants, the questionnaire questions containing socio-demographic data were applied face-to-face or by telephone, using the Edingburgh Postpartum Depression Scale and the Mother-Infant Attachment Level Scale, which have validity and reliability studies in Turkish. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Statistical alpha significance level was accepted as p13.Six participants were excluded from study whom had depressive symptoms before pregnancy and with EDPS score >13 and 27 mothers (19.9%) were considered as postpartum depression.