Üniversite öğrenimi gören amatör futbolcuların statik ve dinamik denge, anaerobik güç ve esnekliklerinin mevkilerine göre incelenmesi
Investigation of Static and dynamic balance, anaerobic power and flexibility of amateur footballers studying at university
- Tez No: 702358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan bu araştırmada üniversite öğrencisi olan amatör futbolcularda statik ve dinamik denge performansı ile anaerobik güç ve esneklik performansının mevkilere göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 15 savunma, 15 orta saha ve 15 forvet oyuncusu olmak üzere toplam 45 amatör futbolcu katılmıştır. Araştırma Bartın Üniversitesinde öğrenim gören ve18-25 yaş aralığında bulunan futbolcular üzerinde yürütülmüştür. Futbolcuların statik denge performanslarının belirlenmesinde“Flamingo Denge Testi”, dinamik denge performanslarının belirlenmesinde“Yıldız Uzan-Eriş Denge Testi”, anaerobik güçlerinin belirlenmesinde“RAST Tekrarlı Sprint Testi”ve esneklik performanslarının belirlenmesinde“Otur-Uzan Testi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 22.0 programında OneWay ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda futbolcuların statik denge ve anaerobik güç performanslarının oynadıkları mevkilere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the static and dynamic balance performance and anaerobic power and flexibility performance of amateur football players who are university students according to positions. A total of 45 amateur football players, 15 defenders, 15 midfield players and 15 strikers, participated in the study. The research was carried out on football players between the ages of 18-25 who are studying at Bartın University. 'Flamingo Balance Test' was used to specify the static balance performance of the football players, 'Star Excursion Balance Test' was used to determine the dynamic balance performance, 'RAST Repetitive Sprint Test' was used to determine the anaerobic power, and 'Sit-Reach Test' was used to determine the flexibility performances. One Way ANOVA and Pearson Correlation analysis were used in the SPSS 22.0 program in the analysis phase of the data obtained. At the end of the study, it was determined that the static balance and anaerobic power performances of the football players showed significant difference according to the positions which they played (p0.05).