Futbolcularda uygulanan kreatin takviyesinin anaerobik güç ve bazı performans parametrelerine etkisi
Investigation of effect of creatine supplement on anaerobic power and some performance parameters in football players
- Tez No: 648362
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma amatör futbolcularda akut ve haftalık kreatin-monohidrat takviyesinin anaerobik güç ve çeviklik, sürat, şut hızı, dikey sıçrama gibi performans parametrelerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza Van Yüzüncü Yıl Üniversitesin' de öğrenim gören aktif olarak futbol hayatına devam eden yaş ortalamaları 20,92 ± 1,41 yıl, boy ortalamaları 173,21 ± 4,33 cm, vücut ağırlıkları ortalamaları 67,31 ± 8,37 olan 28 gönüllü erkek katılmıştır. Tüm katılımcılara (n=28) vücut kompozisyonu ölçümleri sonrası bütün performans testleri uygulanmış ve ilk ölçümleri kaydedilmiştir. Katılımcılar daha sonra homojen şekilde 4 eşit gruba ayrılmıştır. KTY grubuna 7 gün , 0,3/kg başına takviye gerçekleştirilmiş, akut kreatin takviyesi grubuna ise antrenmandan 1 saat önce 0,1/kg kreatin takviyesi gerçekleştirilip ölçümleri alınmıştır. Plasebo grubuna benzer tat ve renkte performansa etki etmeyecek şekilde sadece meyve suyu verilerek, kontrol grubuna ise herhangi bir takviye kullanmadan son ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Uygulanan testler arasında 5m reaksiyon, 30m pozitif ivmelenme testi, illionis çeviklik testi, şut hızının ölçülmesi ve anaerobik gücün belirlenmesi bulunmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. Deneklerin öntest ve sontest değerlerinin karşılaştırılmasında Wilcoxon T Testi, gruplar arası farklılığın belirlenmesinde Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Gruplar arasında farklılığın hangi grup lehine olduğunu belirlemek için ise Mann Whitney-U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to investigate the effects of acute and weekly creatine-monohydrate supplementation on performance parameters such as anaerobic power and agility, speed, shot rate, vertical jump in amateur football players. 28 volunteer men with an average age of 20.92 ± 1.41 years, average height of 173.21 ± 4.33 cm, average body weight of 67.31 ± 8.37, attended actively studying at Van Yüzüncü Yıl University. . All performance tests were performed to all participants (n=28) after body composition measurements and their first measurements were recorded. The participants were then homogeneously divided into 4 equal groups. KTY group was supplemented 7 days per 0.3 / kg, while the acute creatine supplement group received 0.1 / kg creatine supplement 1 hour before the training and their measurements were taken. The final measurements were made by giving only fruit juice, without affecting the performance in taste and color similar to the placebo group, and without using any supplements to the control group. Among the tests applied are 5 m -30 meters speed, Illinois agility test, shot speed measurement and determination of anaerobic power. SPSS 20.0 package program was used to analyze the data. Wilcoxon T Test was used to compare the pretest and posttest values of the subjects, and the Kruskal Wallis-H Test was used to determine the difference between the groups. The Mann Whitney-U Test was used to determine which group favored the difference between the groups.