Hastaların anestezi sonrası bakım ünitesinde kalma sürelerini etkileyen faktörler
Factors affecting of patients' the length of stay in the post-anesthesia care unit
- Tez No: 702364
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Anesthesiology and Reanimation, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırma, hastaların anestezi sonrası bakım ünitesinde kalma sürelerini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın verileri İzmir ilinde 2. basamak bir hastanenin ASBÜ' de Temmuz 2012-Şubat 2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada örneklem yöntemine gidilmemiş olup, evrenin tamamıyla çalışılmıştır. 2. basamak bir hastanenin Ameliyathanesinde, ASBÜ' de yatan 18 yaş üzeri 477 hasta araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırma verilerini toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından literatür bilgileri ışığında hazırlanan“Ameliyat Öncesi Veri Toplama Formu”ile“Ameliyat Sonrası Hasta İzlem Formu”olmak üzere 2 form kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından verilerin toplanması, ameliyattan önce serviste ve ameliyattan sonra ASBÜ' de olmak üzere iki aşamada yapılmıştır. Birinci bölümde, Ameliyat planlanan hastanın özelliklerini ve ameliyat öncesi genel durumunu belirlemek amacıyla 20 soru içeren“Ameliyat Öncesi Veri Toplama Formu”bulunmaktadır. Bu form, hastaların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, ameliyat öncesi hematokriti, beden kütle indeksi (BKİ), yaşam bulguları, sistemik hastalığı, enfeksiyon varlığı, sigara, alkol ve maddeyi kötüye kullanma durumu, ağrı durumu, daha önce geçirdiği ameliyatı, alerji durumunu belirlemeye yöneliktir. İkinci bölümde, hastanın ASBÜ' ne kabulünden servise nakil oluncaya kadar geçen süreyi içeren 30 sorudan oluşan“Ameliyat Sonrası Hasta İzlem Formu”kullanılmıştır. Bu form ise, servisi, tanısı, ASA sınıfı, ameliyat ve anestezi süresi, ameliyatta asıl hastalığa eklenen ikinci bir hastalık durumu, cerrahi girişimin türü, anestezi türü, kan kaybı durumu, ameliyattaki sıvı replasman durumu, yaşam bulguları, komplikasyon gelişme durumu, ağrı durumu, ilaç uygulama durumu, uygulanan hemşirelik girişimleri, anestezi sonrası iyileşme puanı, ASBÜ kalış süresi, ASBÜ' den taburcu olma ve gecikme kriterleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanlığı Bilimsel Etik Kurulundan ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Dekanlığı Bilimsel Etik Kurulundan, etik kurul onayı alınmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü kurumdan ve hastalardan yazılı izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS (Statiscal Package for Social Sciences for Windows) 18.0 versiyonu ile bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş, verilerin analizi için; Sayı ve Yüzde Dağılımları, Varyans Analizi, Puan Ortalaması, Fisher, Ki Kare, Mann- Whitney U Testi, Kruskal Walls, uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada hastaların en fazla genel cerrahi kliniğine ait (%59.7) olduğu, ASA fiziksel durumları ASA I (%91.6) olduğu, acil ameliyat (%26.4) olduğu, en fazla spinal anestezi (%64.2) olduğu, anestezi süresinin 0-60 dk. (%72.7) olduğu ameliyat süresinin 0-60 dk. (%80.3) olduğu saptanmıştır. Hastaların ASBÜ' de ağrı kesici (%42.6) uygulandığı, bulantısı (%13.2) olduğu bulunmuştur. ASBÜ' de MASS ile iyileşme puanları, kabul ortalamasının 8.15±0.95 (min:5, maks:10), ASBÜ taburculuk ortalamasının 9.86±0.61 (min:8, maks:10) bulunmuştur. ASBÜ' den taburcu olmada gecikme yaşandığı (%34), bu gecikme sebeplerinin hastaya bağlı (%21), hekime bağlı (%12.2), hastaneye bağlı (%0.8) olduğu, hastaya bağlı gecikme nedenlerinin en fazla ameliyat sonrası monitorizasyon ihtiyacı (%31.8) olduğu, kanama riski (%17.2), cerrahi komplikasyon riski (%9.3), hipertansiyon (%7.3), bulantı kusma (%6) olduğu bulunmuştur. Hastaların 0-6 saat arası (%67.3) ASBÜ' de kaldığı, hastaya bağlı nedenlerle ASBÜ' den taburcu gecikmesi olan hastaların, anestezi ve ameliyat süresi daha uzun olduğu bulunmuştur. ASBÜ' den taburculuk kriterlerinde anestezinin etkisi geçtiği (%98.6), bilinci açık (%100), pansumanları sağlam (%98.8), yaşam bulguları dengeli (%95.5), kanama, kusması olmadığı (%100), koruyucu reflekslerinin geldiği (%98.8), dört ekstremitesini hareket ettirilebildiği (%98.6), vücuda giren sıvı ve çıkan idrar miktarı dengeli (%45), anestezi uzmanı tarafından çıkışı onayı (%100) verildiği saptanmıştır. Sonuç: Hastaların ASBÜ' den taburcu olmada gecikme yaşandığı (%32.5), bu gecikme sebeplerinin hastaya bağlı (%20.1), hekime bağlı (%5.5), hastaneye bağlı (%0.8), olduğu, hastaların ASBÜ' den taburculuk kriterleri ile çıkışı yapıldığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Gecikme, Anestezi Sonrası Bakım Ünitesi, ASBÜ, Kalma Süresi, Modifiye Aldrete Sınıflama Sistemi
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out as a descriptive study to determine the factors affecting the length of stay of the patients in the post-anesthesia care unit. Method: The data of the study were collected in PACU of a secondary level hospital in İzmir between July 2012 and February 2013. The sampling method was not used in the study, and the entire universe was studied. The population of the study consisted of 477 patients over the age of 18 who were hospitalized in the operating room of a second level hospital and in the PACU. In order to collect the research data, two forms were used, namely the“Pre-Surgical Data Collection Form”and the“Post-Operative Patient Follow-up Form”, which were prepared by the researcher in the light of the literature. Data collection by the researcher was carried out in two stages, in the ward before the operation and in the PACU after the operation. In the first part, there is a“Pre-Surgical Data Collection Form”containing 20 questions in order to determine the characteristics and general condition of the patient who is planned for surgery. This form includes patients' age, gender, education status, preoperative hematocrit, body mass index (BMI), vital signs, systemic disease, presence of infection, smoking, alcohol and substance abuse, pain status, previous surgery, allergy status. is to determine. In the second part, the“Post-Operative Patient Follow-up Form”consisting of 30 questions covering the period from the admission of the patient to the PACU until the transfer to the service was used. In this form, service, diagnosis, ASA class, operation and anesthesia duration, a second disease condition added to the main disease during the operation, type of surgical intervention, type of anesthesia, blood loss status, fluid replacement status in the operation, vital signs, complication development status, pain status. The relationship between drug administration status, applied nursing interventions, post-anesthesia recovery score, PACU length of stay, discharge from PACU, and delay criteria were investigated. Ethics committee approval was obtained from Ege University Faculty of Nursing Dean's Scientific Ethics Committee and Gülhane Military Medical Academy Dean's Scientific Ethics Committee to conduct the study. Written permission was obtained from the institution where the study was conducted and from the patients. Evaluation of the data was carried out in computer environment with SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) version 18.0. For the analysis of the data; Number and Percentage Distributions, Analysis of Variance, Mean Scores, Fisher, Chi-Square, Mann-Whitney U Test, Kruskal Walls were applied. Results: In the study, patients mostly belonged to the general surgery clinic (59.7%), ASA physical status was ASA I (91.6%), emergency surgery (26.4%), spinal anesthesia (64.2%) was the most, anesthesia duration was 0-60 minutes. The operation time (72.7%) was 0-60 minutes. (80.3%) was found. It was found that the patients were administered painkillers (42.6%) and had nausea (13.2%) in the PACU. The MASS recovery scores in PACU were found to be 8.15±0.95 (min:5, max:10) admission average, 9.86±0.61 (min:8, max:10) discharge average from PACU. There was a delay in discharge from the PACU (34%), the reasons for this delay were patient-related (21%), physician-related (12.2%), hospital-related (0.8%), and patient-related delays were mostly due to the need for postoperative monitoring (31.8%), bleeding risk (17.2%), surgical complication risk (9.3%), hypertension (7.3%), nausea and vomiting (6%). It was found that the patients stayed in the PACU for 0-6 hours (67.3%), and the patients who were discharged from the PACU due to patient-related reasons had longer anesthesia and surgery times. In the discharge criteria from PACU, the effect of anesthesia passed (98.6%), he was conscious (100%), his dressings were intact (98.8%), vital signs were balanced (95.5%), he did not have bleeding or vomiting (100%), protective reflexes were restored (98.8%). ), four extremities can be moved (98.6%), the amount of fluid entering the body and urine output is balanced (45%), and exit approval was given by the anesthesiologist (100%). Conclusion: It was determined that patients had a delay in being discharged from PACU (32.5%), the reasons for this delay were patient-related (20.1%), physician-related (5.5%), hospital-related (0.8%), and patients were discharged from PACU with discharge criteria. . Keywords; Delay, Post-Anesthesia Care Unit, PACU, Length of Stay, Modified Aldrete Classification System