Gebelikte geçirilmiş olan COVİD-19 enfeksiyonunun fetal miyokard performans indeksi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of COVID-19 infection contracted during pregnancy on fetal myocard performance index
- Tez No: 702400
- Danışmanlar: UZMAN AYŞEGÜL BESTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Koronavirus-19 pandemisi Mart 2020'den bu yana dünyada ve ülkemizde tüm insanlığı etkilemektedir. Henüz kısa ve uzun dönem etkileri tam olarak bilinmemektedir. Dünya genelinde 250 milyondan fazla onaylanmış Covid-19 vakası, 5 milyondan fazla ölüm rapor edilmiştir. Son zamanlarda Covid-19 enfeksiyonunun maternal ve fetal olumsuz sonuçlara yol açıp açmadığına dair araştırmalar sürmektedir. Yapılan çalışmalarda gebelerde abortus, preeklampsi, hellp sıklığında artış olduğu yönünde bulgular mevcuttur. Fetusun kardiyak performansı üzerine bir etkisi olup olmadığı henüz araştırılmamıştır. Fetal kardiyovasküler profilin değerlendirilmesi gereken yüksek riskli fetüslerde (İntrauterin gelişme geriliği, diyabetik anne bebekleri, fetal aritmiler, kalp yetmezliği, Rh sensitize fetüsler vs.) miyokard performansındaki erken ve küçük değişikliklerin fark edilmesi fetüs için hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle fetüsün hemodinamik açıdan değerlendirilmesinde, kardiyak fonksiyon indekslerinin yanı sıra arteriyel ve venöz doppler indekslerinin beraber kullanımı, fetüsün prenatal ve postnatal riskler açısından en doğru şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı gebelikte Covid-19 enfeksiyonu geçirmenin fetal arteriyel, venöz doppler ve miyokard performans indeksi üzerine etkisinin olup olmadığını tespit etmek ve olası fetal etkilenmeyi öngörmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: 01.08.2021-01.10.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne gebe polikliniğine rutin gebelik kontrolü için başvuran 18-45 yaş arasındaki çoğul gebeliği olmayan, intrauterin gelişme geriliği, gestasyonel ve pregestasyonel diyabetes mellitus tanısı olmayan, gebeliğin hipertansif hastalıkları olmayan, yapısal fetal kardiyak anomalisi, Rh uyuşmazlığı ve fetal anemi bulgusu olmayan 20-37 gebelik haftaları arasındaki gebeler dahil edildi. Vaka grubu olarak gebeliği süresince Covid-19 pozitif olduğu nazal ya da orofaringeal bölgelerden alınan sürüntüde revers transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile laboratuvarda doğrulanan hastalar kabul edildi. Kontrol grubu olarak da benzer demografik özelliklere sahip rutin gebelik kontrolü için hastanemize başvurmuş olup gebeliği süresince Covid-19 enfeksiyonu geçirmemiş olan gebeler dahil edildi. 36 hasta vaka grubu, 36 hasta kontrol grubu olmak üzere toplamda 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gebelerin sol miyokard performans indeksi (MPI), izovolümetrik kontraksiyon zamanı (ICT), izovolümetrik gevşeme zamanı (IRT), ejeksiyon zamanı (ET), geç transvalvüler akım hızı (A), erken transvalvüler akım hızı (E), E/A oranı, umblikal arter pulsatil indeks (PI),umblikal arter PI persantili, ortalama uterin arter PI, ortalama uterin arter PI persantili, ductus venosus PI, ductus venosus PI persantil, orta serebral arter (MCA) PI, orta serebral arter PI persantil ve serebroplasental oran karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The Covid-19 pandemic has affected all humanity in the world and in our country since March 2020. Its short and long-term effects are not yet quite known. Across the world, more than 250 million confirmed Covid-19 cases and more than 5 million deaths have been reported. Lately, research focus has been on whether Covid-19 infection leads to negative maternal and fetal consequences. Studies have put forward findings indicating that there is an increase in the frequency of abortion, preeclampsia, and hellp syndrome in pregnant women. Whether it has an effect on fetal cardiac performance has not been studied yet. In high-risk fetuses whose fetal cardiovascular profile require evaluation, (Intrauterine growth deficiency, babies given birth by diabetic mothers, fetal arrhythmias, heart failure, Rh-sensitized fetuses, etc.) detection of early and small changes in myocardial performance can be life-saving for the fetus. Hence, the use of arterial and venous Doppler indices as well as cardiac function indices in the hemodynamic evaluation of the fetus facilitates the most appropriate management of the fetus in terms of prenatal and postnatal risks. The aim of our study is to determine whether contracting Covid-19 infection during pregnancy has an effect on fetal arterial, venous doppler, and myocardial performance indices, and to foresee a potential fetal impact. MATERIALS AND METHODS: Pregnant women in week 23-37 of pregnancy applied for routine pregnancy monitoring between 01.08.2021 and 01.10.2021 to Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Health Practices and Research Center of Health Sciences University, who are aged between 18-45, without multiple pregnancies, without the diagnoses of intrauterine growth retardation and gestational and pregestational diabetes mellitus, without pregnancy-related hypertensive diseases, without structural fetal cardiac anomaly, Rh incompatibility, and fetal anemia findings were included. Patients who were confirmed to be Covid-19 positive with reverse transcriptase-polymerase chain reaction (RT-PCR) completed in the swab taken from the nasal or oropharyngeal areas were accepted as the case group. In the control group, pregnant women with similar demographic characteristics who applied to our hospital for routine pregnancy checkups and who did not get infected with Covid-19 during their pregnancy were included. A total of 72 patients, with 36 in the case group and 36 in the control group, were included in the study. The left myocardial performance index (MPI), isovolumetric contraction time (ICT), isovolumetric relaxation time (IRT), ejection time (ET), late transvalvular flow velocity (A), early transvalvular flow velocity (E), E/ A rate, umbilical artery pulsatile index (PI), umbilical artery PI percentile, mean uterine artery PI, mean uterine artery PI percentile, ductus venosus PI, ductus venosus PI percentile, middle cerebral artery (MCA) PI, middle cerebral artery PI percentile, and cerebroplacental ratio were compared in the pregnant women included in the study. RESULTS: In examination of the myocardial performance indices of the patients included in the study , the mean±standard deviation value in the control group was found to be 0.69±0.15 and the median value as 0.65 (0.46-1.12), while the mean±standard deviation in the case group was found to be 0.73±0.15 and the median value as 0.73 (0.45-1.11). There was no statistically significant difference between the two groups (p=0.089). In the control group, the mean uterine artery PI values were found to be between 0.43 and 1.58, whereas in the case group, it was found to be within the range of 0.39 to 1.34. The mean uterine artery PI value was found to be statistically significantly high in the case group (p=0.011). The mean uterine artery PI percentiles were found to be between 1 and 99 in the control group, and within the range of 0 to 99 in the case group. It was found to be statistically high in the case group (P=0.001). CONCLUSION: Our study revealed that being exposed to Covid-19 during pregnancy did not affect the fetal cardiac performance index. Nonetheless, more studies with a larger number of patients and patients exhibiting a wider range of clinical symptoms are needed. KEYWORDS: Pregnancy, Covid-19, myocardial performance index, doppler ultrasonography.