Intrauterin dönemde Covid-19 enfeksiyonuna maruz kalan bebeklerin odyolojik değerlendirmeleri
Audiological evaluations of babies exposed to Covid-19 infection inthe intrauterine period
- Tez No: 803540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bebeklerde işitme kaybı nedenlerinin başında genetik faktörler gelir. Diğer sebepler; doğumsal anomaliler, enfeksiyonlar, annenin gebelikte geçirmiş olduğu hastalıklar ve bebeğin doğum sonrasında oluşan rahatsızlıkları olarak sayılabilir. Gebelik döneminde geçirilen rahatsızlıklar bebekleri etkilemektedir ve annenin geçirdiği enfeksiyonlar bebekte işitme kaybına sebep olmaktadır. Yenidoğan işitme tarama protokolü bu sebepten dolayı çok büyük önem taşımaktadır. Tedaviye erken başlanmasına ve rehabilitasyon sürecinin hızlı ilerlemesini sağlar (Baydar, Pınar, Katılmış, Soy ve Çamlı, 2012:95). Bebeklerde doğumsal işitme kaybını tanılamak amacıyla objektif testlerin uygulanması 1990'lı yıllarda başlamıştır (Genç, Ertürk ve Belgin, 2005). 2019 yılı Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Sars-Cov-2 enfeksiyonu tüm dünyada ciddi bulaş oluşturarak büyük kayıplara sebebiyet vermiştir. Aynı zamanda işitme kaybı oluşturup oluşturmadığı hala araştırılmaktadır. Bu çalışmada Covid- 19 enfeksiyonu geçiren annelerin bebeklerini retrospektif olarak inceleyerek gebelik döneminde geçirilen Covid-19 enfeksiyonunun yenidoğanda işitme kaybına neden olup olmadığını araştırması amaçlanmıştır. Bebeklerin doğum bilgileri; annelere telefonla ulaşılarak, Gebze Medicalpark Hastanesi ve Kocaeli Üniversitesi EA Hastanesi hasta kayıt sistemlerinden ve hasta dosyalarından gerekli izinler alınarak erişilmiştir. Bebeklere doğumdan sonraki 72 saat içerisinde yapılan yenidoğan işitme tarama testi olan AABR testi ve 6. ayda odyolojik tetkik olan tanısal OAE testi sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmada gebelik döneminde Covid 19 enfeksiyonu geçiren 55 annenin bebeği vaka grubunu oluşturmuş, kontrol grubuna gebelik döneminde Covid 19 geçirmemiş 55 annenin bebeği dahil edilmiştir. Sonuç olarak gebelik döneminde Covid- 19 enfeksiyonunu geçiren annelerin bebeklerinde işitme kaybı tespit edilmemiş, kontrol grubu ile benzer test sonuçlarının olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle gebelikte geçirilen Covid 19 enfeksiyonunun yenidoğan işitme kaybı açısından risk faktörü olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic factors are the leading cause of hearing loss in babies. Other reasons; congenital anomalies, infections, diseases that the mother had during pregnancy and the postpartum disorders of the baby. Disorders during pregnancy affect babies, and maternal infections cause hearing loss in the baby. For this reason, the newborn hearing screening protocol is of great importance. Disorders during pregnancy affect babies, and maternal infections cause hearing loss in the baby. For this reason, the newborn hearing screening protocol is of great importance. (Baydar, Pınar, Katmış, Soy and Çamlı, 2012:95). It enables early treatment and rapid progression of the rehabilitation process. The application of objective tests to diagnose congenital hearing loss in infants started in the 1990s (Genç, Ertürk, & Belgin, 2005). Sars-Cov-2 infection, which emerged in Wuhan, China in December 2019, caused serious losses all over the world. It is still being investigated whether it also causes hearing loss. The aim of this study was to inverstigate whether Covid-19 infection during pregnancy causes hearing loss in the newborn by retrospectively examining the infants of mothers with Covid-19 infection. The birth information of the babies was obtained by contacting the mothers by telephone, and by obtaining the necessary permissions from the patient record systems and patient files of Gebze Medicalpark Hospital and Kocaeli University EA Hospital. The results of the AABR test, which is a newborn hearing screening test performed within 72 hours after birth, and the diagnostic OAE test, which is an audiologic test at 6 months, were evaluated. In the study, the infants of 55 mothers who had Covid-19 infection during pregnancy constituted the case group, and the infants of 55 mothers who did not have Covid-19 infection during pregnancy were included in the control group. As a result, hearing loss was not detected in the infants of mothers who had Covid-19 infection during pregnancy, and similar test results were determined with the control group. Therefore, it was concluded that Covid-19 infection during pregnancy is not a risk factor for neonatal hearing loss.