Süfyân b. Uyeyne'nin fıkhî görüşlerinin Hanefî mezhebi açısından tahlili
An analyze of Süfyân b. Uyeyne's fiquir views from the Hanafic section
  1. Tez No: 702405
  2. Yazar: MUKADDES AKTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Süfyan b. Uyeyne hicri ikinci yüzyılın bilinen önemli ulemasından biridir. Bu çalışmada etbâu't tâbiîn döneminin önemli isimlerinden olan Süfyân b. Uyeyne el Hilalî'nin fıkhî görüşleri tespit edilerek Hanefî mezhebi ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaçla hadis kaynakları, tabakât, mezhep ve çeşitli tefsir kitapları araştırılmış, bunlar içerisinde dağınık halde bulunan bilgilerden faydalanılmıştır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konu, sınır, yöntem ve kaynaklarına değinilmektedir. Birinci bölümde Süfyân b. Uyeyne'nin yaşadığı dönem, hayatı ve ilmî kişiliği hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde temizlik, namaz, zekat, oruç ve hac gibi ibadetlere dair görüşleri Hanefi mezhebi ile karşılaştırılarak genel bir tahlil yapılmaktadır. Üçüncü bölümde Süfyân b. Uyeyne'nin muamelat ve ahvalu'ş şahsiyeye dair görüşlerinin Hanefi mezhebi ile karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca sonuç bölümünde karşılaştırma tablolaştırılarak okuyucuya kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Süfyan b. Uyeyne is one ulamas of the known important of hijri second century. In this study, jurisprudences of Süfyan b. Uyeyne el Hilali who is one of the important names of etbau t tabiin period, have been determined For this purpose and compared with Hanefi madhhab. hadith sources, strata madhhab and various commentary books have been researched: scattered informations which are been used. Our study ports. Among them have consists of entry and thre In the second part,opinions related to worships such as cleaning, prayer, alms, fast and cross have beden compared with Hanefi madhhab and general analysis has been made. In the third part,Süfyan b.Uyeyne's opinions related to treatments and personal circumstances have been compared with Hanefi madhhab.Additionally, it has been tabulated in the result part so that readers can understand easily..