Atık su boru hattı döşeme işlerinde risk değerlendirmesi
Risk assessment in waste water pipeline laying works
- Tez No: 702409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇİĞDEM ZAĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde çalışma hayatının dinamikleri gereği iş ve işlemlerde insan gücü hala aktif olarak kullanılmakta buna bağlı olarak iş kazası yaşayan ve meslek hastalıklarına yakalanan personel istatistiklerinde kayda değer düşüşler gözlemlenmemektedir. İş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin bu istatistiki verileri düşürmek ancak etkin olarak uygulanan ve sürekli denetlenen bir iş sağlığı ve güvenliği sistemi ile mümkün olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği sisteminin uygulama adımlarına baktığımıza temel yapı taşlarından birinin tehlike ve buna bağlı riskleri tespit etmek sonrasında reaktif ve proaktif yaklaşımlarla riskleri kabul edilebilir seviyelere indirgemek amaçlı kapsamlı bir risk değerlendirme raporu hazırlamak olduğu görülecektir. Çalışmada iş sağlığı ve güvenliği tehlike ve risk kavramları açıklanarak risk değerlendirme raporu aşamaları irdelenmiştir. Yaygın kullanılan risk değerlendirme yöntemleri aktarılmış ayrıca uygulamada kullanılan Fine&Kinney metodu detaylandırılmıştır. Çalışmanın amacı atık su boru hattı döşeme işlemlerine Fine&Kinney metodunun uygulanabilirliğini ve elde edilen risk verileri ışığında alınan önlemler sonrası kaza olasılıklarının azaldığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the dynamics of today's work life, human labor is still actively used in many operations and no significant decline has been experienced in the statistics of occupational accidents and professional diseases. To decrease the statistical figures of occupational accidents and professional diseases will only be possible with an effectively applied and regularly inspected occupational health and safety system. When the application steps of the occupational health and safety system are observed, it will be seen that one of the key elements is to prepare an extensive risk assessment report which aims at reducing risks to acceptable levels with active and proactive approaches after identifying dangers and related risks. In this study, the concepts of danger and risk in occupational health and safety are explained and stages of producing a risk assessment report are examined. Most common risk assessment methods are introduced and especially the Fine&Kinney method is analyzed in detail. The objective of this study is to show the applicability of the Fine&Kinney method in wastewater pipeline laying projects and highlight the decline of the possibility of accidents after the precautions taken in light of the obtained risk data.