Polietereterketon altyapı ve kompozit veneer makaslama bağ dayanımına farklı yüzey işlem protokollerinin etkilerinin incelenmesi
Effects of different surface treatment protocols on the shear bond strength of polyetheretherketone substructure and composite veneer
- Tez No: 702408
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT SERDAR ÇÖTERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Polietereterketon, günümüzde protetik restorasyonlarda; sahip olduğu özellikleriyle altyapı materyali olarak kullanılmaktadır. Estetik olarak başarı sağlaması amacıyla kompozit materyali ile veneerlenerek kullanılmaktadır. Bu bağlamda görülebilecek komplikasyonlar genellikle, birleşme alanlarındaki yetersiz bağlanma sonucunda olmaktadır. Çalışmamızda; bu bağlanma problemlerini ortadan kaldırabilmek amacıyla PEEK yüzeyine uygulanan yüzey işlem protokollerinin, PEEK ve kompozit rezin materyali arasında olan bağlanmaya ne yönde etki ettiği araştırıldı. Bu amaçla; 5 farklı yüzey işlemi uygulamak üzere 5 farklı deney grubu ve ayrıca uygulanan yüzey işlemlerinin bağlanma üzerine oluşan etkilerini sayısal olarak açıklayabilmek amacıyla 1 adet kontrol grubu oluşturuldu. Her grup için 10'ar örnek olmak üzere toplam 60 örnek hazırlandı. PEEK örnekler CAD/CAM sistemi kullanılarak 16mm. yükseklik ve 5mm. çap olacak şekilde kazıma işlemi yolu ile elde edildi. Bağlayıcı ajan ve veneer kompozit türleri çalışmanın kapsamı dışında tutularak her gruba farklı yüzey işlemi uygulandı. Çalışmada grupları; 1. Grup yüzey işlem protokolü uygulanmayan kontrol grubu, 2. Grup %98'lik Sülfürik Asit (H2SO4) grubu, 3. Grup %30'luk Hidrojen Peroksit (H2O2) grubu, 4. Grup 50μm. Alüminyum Oksit (Al2O3) partikülleri ile kumlama grubu, 5. Grup 30μm. Silisyum Oksit (SiO2) partiküllü CoJet grubu, 6. Grup %9.5'luk Hidroflorik Asit (HF) grubu olarak ayrıldı. Örnekler Mekanik Test Cihazı'nda, birleşme yerlerinden ayrılana kadar kuvvete maruz bırakıldı. Daha sonra dayandıkları maksimum kuvvetlere göre makaslama bağ dayanım değerleri hesaplandı. Yapılan analizler sonucunda; PEEK materyaline uygulanan yüzey işlemleri arasında kompozit ile yaptığı bağlanmada en yüksek değerleri gösteren grup %98'lik Sülfürik Asit (H2SO4) grubu olmuştur. Diğer grupların makaslama bağ dayanım değerleri arasında önemli bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Polyetheretherketone is increasing it's popularity nowadays in prosthetic restorations. It is used as substructure material with its features. It is used by veneering with composite material in order to achieve aesthetic success. Complications that can be seen in this context are usually the result of insufficient bond in the areas of merger. In our study, in order to eliminate these bonding problems, it was investigated how the surface treatment protocols applied to PEEK surface affected the connection between PEEK and composite resin material. For this purpose; 5 different experimental groups were created to apply 5 different surface treatments, as well as 1 control group to explain numerically the effects of the applied surface treatments on bonding. A total of 60 samples were prepared, 10 samples for each group. PEEK samples were obtained by milling process with a height of 16mm. and diameter of 5mm. using the CAD/CAM system. Bonding agent and veneer composite types were excluded from the study and different surface treatments were applied to each group. Test groups; seperated as Group 1 is the control group that did not apply any surface treatment protocol, Group 2 is %98 Sulfuric Acid (H2SO4) group, Group 3 is %30 Hydrogen Peroxide (H2O2) group, Group 4 air-borne particle blasting group with 50μ Aluminum Oxide (Al2O3) particles, Group 5 is CoJet group with 30μ Silicone Oxide (SiO2) particles, Group 6 is %9.5 Hydrofluoric Acid (HF) group. Specimens were subjected to force in the Mechanical Tester until failure. Shear bond strength values were recorded and calculated as Mpa's according to the maximum strength they were based on. As a result of the analyzes made; Among the surface treatments applied to the PEEK material, the group showing the highest values in the bonding with composite was %98 Sulfuric Acid (H2SO4) group. There was no significant difference between the shear bond strength values of the other groups.