Avrupa'da yükselen popülizmin göç politikalarına etkisi: Almanya örneği
Rise of populism in europe and its effect on migration policy: The case of Germany
- Tez No: 702417
- Danışmanlar: DR. PELİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
de Cambridge Dictionary tarafından yılın sözcüğü seçilen popülizm, siyaset bilimi literatüründe uzun yıllardır tartışma konusu olan bir kavram olmasına rağmen üzerinde bir konsensüse varılamamıştır. Kavramın içeriğine ve işleyişine dair farklı yaklaşımlar hem teori hem de pratikte kavramın sürekli olarak güncellenmesini beraberinde getirmiştir. İdeolojik bir temeli olmayan bu siyasi araca başvuran liderler ise popülist olarak adlandırılmıştır. Popülist siyaset ve popülist liderler sağ ve sol kanadın her ikisinde de kendini göstermesine rağmen, özellikle Avrupa'da yeniden yükselişe geçen aşırı sağ ile birlikte anılmaya daha yatkındır. Kavramın tanımına yönelik farklı yorumlara rağmen her iki ideolojide var olan ortak noktalar, popülizmin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Aşırı sağın yeniden yükselişe geçişi ve buna bağlı olarak şekillenen göç politikaları, popülizm ve demokrasi arasındaki ilişkinin de yeniden tartışılmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, popülizm ve aşırı sağ arasında bir bağlantı olup olmadığını tartışmak ve muhalefet konumundaki popülist hareketlerin ana akım göç politikalarına etkisini Almanya'daki sağ popülist parti Alternative für Deutschland (AfD) partisi örneği üzerinden incelemektir.
Özet (Çeviri)
Populism, Cambridge Dictionary's 2017 word of the year, has been a subject of discussion in political science literature for many years; however, its definition has not yet been agreed upon. Although populist politics and populist leaders are seen on both the left and right wing, they tend to be associated more with the far-right parties which are on the rise in Europe. Despite different interpretations of populism's definition, common points in both ideologies can be used to better understand the concept. The rise of the far right, as well as the migration policies shaped by this effect, has led to a discussion of the relationship between populism and democracy. The aim of this study is to discuss whether there is a link between populism and the far right and to examine the effect of populist movements in opposition to mainstream immigration policies through the example of the right-wing populist party Alternative für Deutschland (AfD) in Germany.