İnsülin direnci olan yetişkin bireylerin duygusal iştah, gece yeme, beslenme alışkanları ve antropometrik ölçümleri ile akdeniz diyetine uyumun irdelenmesi
Investigation of emotional appeal, night eating, nutritional habits and anthroopometric measurements and adaptation to the mediterranean diet of adult insulin resistant individuals
  1. Tez No: 702435
  2. Yazar: MELİKE BEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı insülin direnci olan yetişkin bireylerde beslenme durumlarının tespit ederek değerlendirmek ve beslenme alışkanlıklarında etkili olan duygusal iştah, gece yeme alışkanlıkları, Akdeniz Diyeti uyumu arasındaki ilişkiyi irdelemektir. Çalışmaya Özel Sular Vatan Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden yaşları 18-65 yaş arası 205 (103 kadın, 102 erkek) insülin direnci tanısı olan bireyler üzerinde gerçekleşmiştir. Katılımcıların verileri araştırmacı tarafından hazırlanan ve yüz yüze uygulanan soru formu ile toplanmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve Duygusal İştah Anketi (DİA), Gece Yeme Anketi Ölçeği (GYA), Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS), Uluslarası Fiziksel Aktivite (IPAQ- Kısa Form) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları değerlendirilmiştir. Bireylerin %50.2'si kadın, %49.8'i erkek olup, yaş ortalaması 35,22±12,40 yıldır. Katılımcıların 52'si hafif şişman, 127'si obezdir. Bireylerin Akdeniz Diyetine %22.0'si düşük uyum, %61.0'i orta uyum, %17.1'i yüksek uyum sağladığı tespit edilmiştir. Bireylerin %48.3'ü inaktif ve %8.8'i gece yeme sendromu sahip olduğu tespit edilmiştir. Kadın bireylerin negatif iştah puan ortalaması 51.32±24.17, erkeklerde pozitif duygusal iştah puan ortalamaları 45.28±13.74 bulunmuştur. Çalışmada MEDAS ile HOMA-IR değeri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiş ancak DİA, GYA ve IPAQ arasında anlamlı bir ilişki saptanmamış, fakat bu ölçekler arasında ilişkiler saptanmıştır. İnsülin direnci olan bireylerin beslenmelerini ve yaşamlarını etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak bireye özel beslenme tedavisinin diyetisyen tarafından oluşturulması kişiye yarar sağlayacak ve kronik hastalıkların oluşmasını engellemesinde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine and evaluate the nutritional status of adults with insulin resistance and to examine the relationship between emotional appetite, night eating habits and Mediterranean Diet compliance, which are effective in eating habits. The study was conducted on 205 (103 female, 102 male) indviduals with a diagnosis of insulin resistance aged between 18-65 years who applied to the Nutrition and Diet Polyclinic of Private Sular Vatan Hospital and agreed to participate in the study voluntarily. The data of the participants were collected through a face-to-face questionnaire prepared by the researcher. Participants' general information, anthropometric measurements, health information, nutritional habits and Emotional Appetite Questionnaire (SIA), Night Eating Questionnaire (ADL), Mediterranean Diet Adaptation Scale (MEDAS), International Physical Activity (IPAQ-Short Form) and 24-hour retrospective food consumption records were evaluated. 50.2% of the individuals are female and 49.8% are male, with a mean age of 35.22±12.40 years. Of the participants, 52 were slightly obese and 127 were obese. It was determined that 22.0% of individuals had low compliance, 61.0% moderate compliance, and 17.1% high compliance to the Mediterranean Diet. It was determined that 48.3% of the individuals were inactive and 8.8% had night eating syndrome. The mean score of negative appetite for females was 51.32±24.17, and the mean for positive emotional appetite for men was 45.28±13.74. In the study, a significant relationship was found between MEDAS and HOMA-IR value, but no significant relationship was found between DIA, ADL and IPAQ, but relationships were found between these scales. Considering the factors affecting the nutrition and life of individuals with insulin resistance, the creation of individual nutrition therapy by a dietitian will benefit the person and contribute to the prevention of chronic diseases.