Melanoma'da cerrahi ve kemoimmünoterapi ile tedavinin yaşam süresine katkısının takibi
Follow-up of the contribution of treatment with surgery and chemoimmunotherapy to life time in melanoma
- Tez No: 702463
- Danışmanlar: DR. GÜNDÜZ TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Malign Melanom (MM), vücudun melanin yapabilen bütün hücrelerinden kaynaklanabilen, Crista nöralis kökenli melanositlerin tümörüdür. Hızlı ilerleyen bir tümördür. Deri altında ve retinada da sıklıkla görülür. Nadir bir kanser türü olarak değerlendirilen MM'nın 20.yüzyıl ikinci yarısından sonra dünyanın bütün bölgelerinde insidansının artış gösterdiği tesbit edilmiştir. (1,2,3) Yıllık %5-9 oranlarda artışla MM tüm kanserler arasında %2'lik görülme sıklığı ve deri kanserlerinden ölümlerin %65-70'ini oluşturmaktadır. (4) Erken tanı ve tedavi ile bu ölüm oranının daha aza indirilebileceği bilinmektedir. Amerika'da her yıl yaklaşık 40.000 yeni MM vakası bildirilmektedir. (5) MM'lı hasta sıklığının az olması, tecrübeli ekipler tarafından tedavinin sürdürülmesi gerekliliği nedeniyle,1.genel cerrahi kliniğinde bu konuda daha tecrübeli ve referans bir merkez olma arzusu ile MM'lı hastaların takibi ve tedavisine önem verilmiştir.Nadir görülen bir hastalık olması nedeniyle hastalığın cerrahi tedavisi, medikal tedavisi ve takibi herhangi bir cerrah ve medikal onkoloji uzmanı tarafından aynı özen ve dikkatle yapılamayacağı düşünülerek bu konuya spesifik yönelmek istenmiştir. Yapılan takipte; kliniğimize başvuran ve diğer cerrahi kliniklerce yönlendirilen MM 'lu 110 hastadan 86 tanesi üzerinde yapılmıştır. Hastalara cerrahi ve cerrahi sonrası adjuvant kemoimmünoterapi uygulanmıştır. Ortalama 37.6 ay süre takip edilen hastaların hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranları hesaplanmıştır. Bu çalışmada cerrahiye ek olarak kemoimmünoterapi uygulanmasının genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım etkisini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Malignant Melanoma (MM) is a tumor of melanocytes originating from Crista neuralis, which can arise from all cells of the body that can produce melanin. It is a rapidly progressive tumor. It is also frequently seen under the skin and in the retina. It has been determined that the incidence of MM, which is considered as a rare type of cancer, has increased in all regions of the world after the second half of the 20th century. (1,2,3) With an annual increase of 5-9%, MM accounts for 2% of all cancers and 65-70% of deaths from skin cancers. (4) It is known that this mortality rate can be reduced with early diagnosis and treatment. Approximately 40,000 new cases of MM are reported each year in the United States. (5) Due to the low frequency of patients with MM and the need to continue the treatment by experienced teams, the 1st general surgery clinic gave importance to the follow-up and treatment of patients with MM with the desire to be a more experienced and reference center in this regard. Considering that the treatment, medical treatment and follow-up cannot be performed with the same care and attention by any surgeon and medical oncology specialist, it was desired to focus on this subject specifically. In the follow-up; It was performed on 86 of 110 patients with MM who applied to our clinic and were referred by other surgical clinics. Surgical and postoperative adjuvant chemoimmunotherapy was applied to the patients. Disease-free survival and overall survival rates of patients followed for an average of 37.6 months were calculated. In this study, we aimed to investigate the effect of chemoimmunotherapy in addition to surgery on overall survival and disease-free survival.