'Helnwein'in resimlerindeki şiddet ve çocuk imgeleri üzerine alternatif bir yaratı
An alternative creation on violence and images of children in the paintings of 'Helnwein'
- Tez No: 702470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlık tarihinde her daim varlığını sürdüren şiddet, canlılar arasındaki bir tür üstünlük gösterisidir. Üç büyük inanışa göre ilk cinayet olan Habil ve Kabil kardeşlerden şiddete eğilimi olan Kabil'in soyunun devam etmesi, insanoğlunun ilk zamanlardan beri şiddete olan meyilini ortaya koymaktadır. İnsanoğlunun şiddete olan eğilimi, içgüdüsel sebeplerin yanı sıra sosyal öğrenme ile de gelişim gösterebilmektedir. Şiddete olan eğilimin çevresel faktörlerle olan doğru orantısı ise özellikle çocukların yaşam sürdüğü ortamı son derece önemli kılmaktadır. Çünkü çocukların şiddeti öğrendiği bir toplum, geri döndürülemeyecek hasarlarını nesiller boyunca aktaracaktır. Yüzyıllar boyunca varlığını sürdüren şiddetin gerçek görüntülerinin sanat eserlerinde yer alması Fransız İhtilali ve Sanayi Devrimi ile ilişkilendirilmektedir. Sanatçılar bu yeni ve özgür düşünce yapısı ile 18. yüzyılda artık içlerinde yaşadıkları dünyanın tüm çirkinliklerini, en ciddi kompozisyonlar ile aktarmaya başlamışlardır. Ancak dönem ve kültür faktörleri, şiddet eylemlerinin en büyük kurbanları olan çocukları, maruz kaldıkları bu durumlarda, sanat tarihinin ilk dönemlerinde yapıtlara taşınmasını güç kılmıştır. İnsanlığın yüzyıllar boyunca çocuklara yaşattığı acımasızlıkların, sanat eserlerinde 18. yüzyılın ortalarında işlenmeye başlandığı gözlemlenmiştir. Avusturyalı çağdaş ressam, fotoğrafçı ve performans sanatçısı Gottfried Helnwein'in çalışmalarında da çocukların maruz kaldığı şiddetin acımasızlığı çarpıcı görüntüleriyle izleyicisi ile buluşmaktadır. Sanatçı, içinde yaşadığı toplumun şiddetle olan bağını dolayısıyla kendisinin de şiddetle olan bağını eserleri ile ortaya koymuştur. Sanat, toplumları şekillendirebilme ve bir takım gerçekleri aydınlatabilme dahası bu gerçeklere karşı harekete geçirebilme gücüne sahiptir. Bu çalışmada da üretilen işler, günümüz şiddetinin her hali ile en büyük zararını çocuklara uyguladığı gerçeğini göz önüne getirmeye çalışarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violence, which has always existed in the history of humanity, is a kind of show of superiority among living things. The continuation of the lineage of Cain, who has a tendency to violence from the brothers Abel and Cain, which is the first murder according to the three great beliefs, reveals the tendency of human beings to violence since the earliest times. The tendency of human beings to violence can develop with social learning as well as instinctive reasons. The direct proportion of the tendency towards violence and environmental factors makes the environment in which children live extremely important. Because a society where children learn about violence will pass on its irreversible damage across generations. The fact that real images of violence, which has existed for centuries, take place in works of art is associated with the French Revolution and the Industrial Revolution. With this new and free-thinking structure, artists have started to convey all the ugliness of the world they live in, with the most serious compositions since the 18th century. However, period and cultural factors made it difficult for children, who are the biggest victims of acts of violence, to be transferred to works in the early periods of art history in these situations. It has been observed that the cruelties that humanity inflicted on children for centuries began to be processed in the works of art in the mid-18th century. In the works of Austrian contemporary painter, photographer and performance artist Gottfried Helnwein, the brutality of violence against children meets the audience with striking images. The artist has revealed the bond of the society in which he lives with violence, and therefore his own bond with violence, with his works. Art has the power to shape societies and to illuminate certain truths, and moreover, to act against these truths. The works produced in this study were created by trying to take into account the fact that today's violence, in all its forms, inflicts the greatest harm on children.