7. sınıf ışığın madde ile etkileşimi ünitesine yönelik başarı testi geliştirme çalışması
Success test development study for class 7 light interaction with matter unit
  1. Tez No: 702476
  2. Yazar: ZÖHRE SARIÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. Sınıf“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesinin kazanımlarını ölçen güçlük ve ayırt edicilik değerleri uygun, geçerli ve güvenilir bir başarı testi geliştirmektir. Bu amaç için Milli Eğitim Bakanlığı Öğretim Programı'ndaki kazanımlar dikkate alınarak araştırmacı tarafından aday başarı testi hazırlanmıştır. Hazırlanan aday ölçek yazım ve dilbilgisi kuralları açısından incelenmiştir. Tespit edilen hatalar düzeltilmiştir. Hazırlanan aday ölçeğin öğretim programıyla belirlenen kazanımların tamamını ölçmesi istenmektedir. Bu amaçla kapsam geçerliği değeri uzmanlardan alınan görüşler yardımıyla Davis tekniğiyle hesaplanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseniyle yapılmıştır. Örneklemi Mersin ili Silifke ilçesindeki 8. Sınıflardan 202 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemin kolay ulaşılabilir olmasına dikkat edilmiştir. Örneklemden elde edilen veriler Mplus(version 8.3), SPSS (Statistical Package for the Social Science), Excel programlarıyla hesaplanmıştır. Aday ölçeğin örnekleme uygulanmasıyla çıkan sonuçların faktör analizi, güvenirlik ve geçerlik analizi yapılmıştır. 22 maddeden oluşan aday ölçeğin 3 maddesi nihai ölçeğe alınmamıştır. 19 çoktan seçmeli maddeden oluşan testin Cronbach alfa güvenirlik değerinin (α=0.72; α> 0.70) yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Her aday maddenin ayırt edicilik indeks değeri hesaplanarak uygun maddeler teste alınmıştır. Nihai teste alınan maddelerin ortalama ayırt edicilik indeksi, 0.41 değeri testin ayırt ediciliği kabul edilmiştir. Teste alınan maddelerin güçlük indeks değerlerinin ortalaması ise testin güçlüğü olarak kabul edilmiştir. Bu değer 0.50 olup, ideal güçlük değerine sahiptir. Yapılan pilot uygulamayla elde edilen veriler analiz edilerek 7. Sınıf“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesine yönelik, tamamı çoktan seçmeli maddelerden oluşan geçerli ve güvenilir bir başarı testi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable achievement test that measures the achievements of the 7th Grade“Interaction of Light with Matter”unit with appropriate difficulty and discrimination values. For this purpose, the candidate achievement test was prepared by the researcher considering the achievements in the Ministry of National Education Curriculum. The prepared candidate scale was examined in terms of spelling and grammar rules. Detected errors have been corrected. The candidate scale is required to measure all of the achievements determined by the curriculum. For this purpose, content validity value was calculated by Davis technique with the help of expert opinions. The research was carried out with the screening design, which is one of the quantitative research methods. The sample consists of 202 8th grade students in Silifke district of Mersin province. Care was taken to ensure that the sample was easily accessible. The data obtained from the sample were calculated with Mplus (version 8.3), SPSS (Statistical Package for the Social Science), Excel programs. Factor analysis, reliability and validity analysis of the results obtained by sampling application of the candidate scale were performed. 3 items of the candidate scale consisting of 22 items were not included in the final scale. The Cronbach's alpha reliability value (α=0.72; α> 0.70) of the 19 multiple-choice test was found to be at a sufficient level. The discrimination index value of each candidate item was calculated and the appropriate items were included in the test. The mean discrimination index of the items in the final test was accepted as 0.41. The average of the difficulty index values of the items in the test was accepted as the difficulty of the test. This value is 0.50 and has the ideal difficulty value. By analyzing the data obtained through the pilot application, a valid and reliable achievement test consisting of all multiple-choice items was developed for the 7th grade“Interaction of Light with Matter”unit.