Öğretmenlerin örgütsel adalet ile etkili okul algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of organizational justice and effective school
- Tez No: 702475
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER KAZAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel adalet ile etkili okul algıları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. İlişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmada veriler“örgütsel adalet ölçeği”ve“etkili okul ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bu araştırma, 2020-2021 öğretim yılında Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 25 devlet okulunda kolay ulaşılabilir örneklem yoluyla seçilen 250 öğretmen üzerinde uygulanmıştır. Veriler SPSS paket 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normallik analizi yapılmış ve verilerin normal dağılmadığı sonucuna varılmış. Bu durumda; öğretmenlerinin adalet algıları ve etkili okul ölçekleri puanlarının demografik değişkenleri arasındaki farklara ilişkin bulgular için“Mann Whitney-U”, ve“Kruskal Wallis”non-parametrik testler uygulanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile etkili okul algıları arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla Spearman korelasyon analizi ve öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının etkili okul algılarının yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla basit regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin örgütsel adalete ilişkin algıları yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin örgütsel adalet algılarında cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem ve okulda çalışma süresine göre anlamlı olarak farklılaşma görülmemiştir. Öğretmenlerin okulun etkililiğine ilişkin algıları yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin etkili okul algıları ile cinsiyetleri arasında ikinci alt boyutu olan“Öğretmenler”ile öğretmenlerin cinsiyetleri ve dördüncü alt boyutu olan“Öğrenciler”ile öğretmenlerin cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır. Öğretmenlerin etkili okul algıları ile eğitim düzeyleri arasında ölçeğin ikinci alt boyutu olan“Öğretmenler”ve üçüncü alt boyutu olan“Okul Ortamı ve Eğitim Süreci”lisans mezunu öğretmenlerin etkili okul algıları, yüksek lisans mezunu öğretmenlerden daha yüksek çıkmıştır. Öğretmenlerin etkili okul algıları ile yaş aralıkları arasında istatistiksel olarak farklılaşma yoktur. Öğretmenlerin etkili okul algıları ile öğretmenlerin mesleki kıdemleri arasındaki istatistiksel fark sadece öğretmenler boyutunda görülmüştür. Öğretmenlerin etkili okul algıları ile öğretmenlerin okuldaki hizmet süresi arasındaki istatistiksel fark sadece“yönetici”alt boyutunda görülmüştür. Örgütsel adalet algısı ile etkili okul algıları arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer bir bulguya göre ise öğretmenlerin örgütsel adalet algıları, etkili okul algısının anlamlı bir yordayıcısıdır. Elde edilen veriler ışığında uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between teachers' organizational justice and their perceptions of effective school. In this study, in which a relational survey model was used, the data were collected using the“organizational justice scale”and the“effective school scale”. This research was carried out on 250 teachers selected through an easily accessible sample in 25 public schools affiliated to Düzce Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. Data were analyzed using Spss package 22 program. Normality analysis of the data was made and it was concluded that the data were not normally distributed. In this situation;“Mann Whitney-U”and“Kruskal Wallis”nonparametric tests were applied for the findings regarding the differences between teachers' perceptions of justice and the demographic variables of effective school scale scores. In addition, spearman correlation analysis was conducted to determine whether there is a relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their perceptions of effective school, and a simple regression analysis to determine whether teachers' perceptions of organizational justice predict effective school perceptions. According to the results obtained, teachers' perceptions of organizational justice are at a high level. There was no significant difference in teachers' perceptions of organizational justice according to gender, age, education level, professional seniority and working time at school. Teachers' perceptions of the effectiveness of the school are high. There is a statistically significant difference between teachers' perceptions of effective school and their gender, between the second sub-dimension“Teachers”and the gender of teachers, and the fourth sub-dimension“Students”and the gender of teachers. Between the teachers' perceptions of effective school and their education levels, the second sub-dimension of the scale“Teachers”and the third sub-dimension“School Environment and Education Process”, the effective school perceptions of undergraduate teachers were higher than those of postgraduate teachers. There is no statistical difference between teachers' perceptions of effective school and their age ranges. The statistical difference between teachers' perceptions of effective school and teachers' professional seniority was only seen in the dimension of teachers. The statistical difference between teachers' perceptions of effective school and their length of service at school was only seen in the“administrator”sub-dimension. A highly positive and significant relationship was found between the perception of organizational justice and the perception of effective school. According to another finding, teachers' perceptions of organizational justice are a significant predictor of effective school perception. In the light of the data obtained, suggestions were made to practitioners and researchers.