Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu spor politikalarının Erasmus programına uygulanması: Türkiye'de yürütülen projelerin değerlendirilmesi
The implementation of the European Council and the European Commission sport policies to the Erasmus program: An evaluation of sport projects in Turkey
  1. Tez No: 702488
  2. Yazar: EMİNE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Beyaz Kitap, Avrupa Birliği'nın (AB) spor alanında ilk kapsamlı politika girişimidir. Kitap'ın yayınlanmasının ardından, Lizbon Antlaşması ile spor yine ilk defa Avrupa Birliği'nin yetki alanına girmiştir. Obezite, doping, ırkçılık, şiddet ve şike gibi sporun önemli sorunlarıyla mücadele konuları Beyaz Kitap'ta bir politika belgesi olarak işlenmiştir. Spor aracılığıyla iyileştirilmesi amaçlanan toplum yolunda, ekonomik ve bütünlük sorunlarına çözüm olarak birçok girişim başlatılmıştır. Bu girişimlerden biri de Avrupa Birliği eğitim programı Erasmus+ Programı'na (2014-2020) yine ilk defa sporu dâhil etmek olmuştur. Avrupa Birliği Programları, üye ülkeler arasında işbirliğini geliştirerek ortaklık bilincinin yerleşmesini desteklemek, AB politikalarının ve mevzuatının uygulanmasına ve AB'nin karşılaştığı sorunlara ortak çözümler üretilmesine katkı sağlamak amacıyla tematik alanlarda oluşturulmakta ve belirli bir dönem için uygulanmaktadır (Dışişleri Bakanlığı, 2014). Bu çalışmada, Avrupa Birliği Programlarından Erasmus+ Programı kapsamında 2014 yılından 2020 yılına kadar Erasmus program ülkeleri tarafından yapılan“Spor”projelerine katılım durumu incelenecektir. Proje başvuruları, başvuru sonuçları ve dağıtılan hibeler ile ilgili veri analizi ve değerlendirmesi yapılacaktır. Araştırmanın en önemli amacı, Türkiye'de“spor”ile ilgili faaliyet veya çalışma yürüten tüm yerel, bölgesel veya ulusal kurum, kuruluş, sosyal girişim, dernek, vakıf, spor kulübü, spor federasyonu, yükseköğretim kurumu, sendika, okul ve diğer kurumların bugüne kadar Erasmus+ Programı'nın alt eylemi olan spor alanından ne derecede yararlandığını tespit etmek ve sonuçlarını yorumlamaktır.
Özet (Çeviri)
The White Paper is the first comprehensive sport policy initiative of the European Union. After the publication of the paper, the Lisbon Treaty gave the Court of Justice of the European Union jurisdiction over sport for the first time. Combating important sport issues such as obesity, doping, racism, violence and match-fixing are covered as a policy document in the White Paper. Many initiatives have been implemented as a solution to the social, economic and integrity problems that are aimed to be improved through sports. One of these initiatives was to include sports in the Erasmus+ Program (2014-2020). The European Union (EU) Programmes are developed in different thematic areas to support the establishment of partnership awareness by developing cooperation between member countries to contribute to the implementation of EU policies and to find common solutions to the problems faced by the EU. In this study, the level of participation of Erasmus program countries in the Erasmus+ Programme, focusing on“Sport”projects carried out from 2014 to 2020, will be examined. A data analysis will be made on the project applications, the granted projects and their grants. The most important objective of this study is to determine the level of which the local, regional and national public bodies, sport clubs, sport federations, higher education institutions, etc. active in the field of“sport”in Turkey have benefited from such projects and to analyze the results found.