Kıymetli evrakın zayi olması ve iptali
Loss and cancellation of secured documents
  1. Tez No: 702499
  2. Yazar: HALİL AHMET BAKIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ticari hayatta oldukça önemli yere sahip olan kıymetli evrak bir o kadar da çok dikkat edilmesi gereken konu olması nedeni ile de önem arz etmektedir. Kıymetli evrak zayi olduğu zaman kıymetli evrak sahibinin, kıymetli evrakı elinde bulunduran üçüncü kişinin ve kıymetli evrak borçlusunun ne yapması gerektiği büyük önem arz etmektedir. Kıymetli Evrakın Zayi Olması Ve İptali konusunda kıymetli evrakın nasıl zayi olduğu, zayi olduğu zaman ne yapılması gerektiği, ne şekilde işlem yapılacağı, hangi yöntemlerin kullanılacağı oldukça önem arz etmektedir.“Kıymetli Evrakın Zayi Olması Ve İptali”başlıklı bu tez çalışmasında, zayi olan yani çalınmış olan veya kaybolmuş olan kısaca hak sahibinin istemediği halde elinden çıkmış olan kıymetli evrak türlerine göre iptal usulünü, iptal davasının açılması sürecini, yargılama usulünü, mahkemenin vermiş olduğu iptal kararının sonuçlarını, istirdat davasının açılması sürecini, şartlarını ve mahkemenin vermiş olduğu kararın neler olacağını ve buna ilişkin uygulamadan örnekleri içermektedir. Kıymetli evrakta senedin sahibi olan hak sahibini hakkını borçludan talep edebilmesi için, senedin hamili olması ve senedi ibraz etmesi şarttır. Adi senedin zayi olması durumu ile kıymetli evrakın zayi olması durumu da birbirinden bu konuda ayrılmaktadır. Kıymetli evrakın zayi olması durumda hak sahibi hakkını talep senetsiz bir şekilde talep edemez iken, adi senette zayi olan senet olmadan da borçludan hakkını talep edebilir ve borçluda talepte bulunana ödeme yapabilir. Kıymetli evrakın zayi olması durumunda alacaklının senet olmadan hakkını ileri sürememesi durumunun istinası kıymetli evrakın zayi olması durumudur. Kanun koyucu tarafından hak sahibinin daha fazla mağdur olmaması ve gerçek hak sahibinin hakkına kavuşması sağlanması için bir takım kolaylıklar sağlanmıştır. Kanunda yapılan düzenlemeler ile kıymetli evrakın zayi olan hak sahibi mahkemeye başvurarak mahkeme tarafından verilen iptal kararı ile hakkını zayi olan senet olmadan da borçluya karşı ileri sürebilecektir.
Özet (Çeviri)
Valuable paper, which has a very important place in commercial life, is also important because it is an issue that needs attention. When valuable documents are lost, it is of great importance what the owner of the negotiable document, the third person holding the negotiable document, and the debtor of the negotiable documents should do. Loss and Cancellation of Valuable Documents It is very important how the valuable document is lost, what to do when it is lost, how to proceed, what methods to use. In this thesis titled“Loss and Cancellation of Valuable Documents”, the cancellation procedure, the process of filing the annulment case, the trial procedure, the results of the annulment decision given by the court includes the process of filing the case of restitution, its conditions, what will be the decision of the court and practical examples related to this. In order to claim the right owner of the bill from the debtor in the negotiable documents, it is necessary to be the holder of the bill and to present the bill. The loss of the ordinary deed and the loss of the valuable documents are also different from each other in this regard. In the event that the negotiable document is lost, the right holder cannot claim his right without a deed, but he can demand his right from the debtor and make a payment to the claimant without the ordinary bill. In case the valuable document is lost, the exemption of the creditor's failure to assert his right without the deed is the case of the loss of the negotiable document. A number of facilities have been provided by the legislator to ensure that the right owner is not more victims and that the real right owner gains his right. With the amendments made in the law, the right owner of the valuable documents can apply to the court and claim his right against the debtor without the loss of the deed with the annulment decision given by the court.