Kıymetli evrakın zayi olması ve iptali
The loss and i̇nvali̇dati̇on of negoti̇able i̇nstruments
  1. Tez No: 358120
  2. Yazar: UMUR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. AYSEN LERZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
“Kıymetli Evrakın Zayi Olması Ve İptali”başlıklı bu tez çalışması, kayıp ya da zayi olan kıymetli evrak türlerine göre iptal usulünü, iptal davasının açılmasını, yargılama usulünü, mahkemeden alınacak iptal kararının sonuçlarını, istirdat davasını ve buna ilişkin uygulamadan örnekleri içermektedir. Kıymetli evraktaki hakkın borçludan istenebilmesi için, senedin hamili olmak ve senedi ibraz etmek şarttır. Kıymetli evrakın kaybı, çalınması, harap olması, kullanılamaz duruma gelmesi hallerinde alacaklının borçludan bir şey talep edememesi çok ağır bir sonuçtur. Bu ağır sonucun ortadan kaldırılması hakkaniyet ve adalet duygusu açısından bir zorunluluktur. Bu nedenle, kanun koyucu menfaatler dengesine uygun bir çözüm yolu aramış ve neticede; rıza dışında elden çıkmış ya da eldeki senetten yararlanma imkânı kalmamış bulunan hamil yönünden kolaylık sağlayarak belli bir prosedür sonrası alınacak iptal kararı ile hak sahibine hakkını senetsiz olarak borçluya karşı ileri sürme imkanı tanımıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis which is titled "The loss and invalidation of negotiable instruments includes the topics of invalidation procedure of legal instruments according to its types, file an annulment action, the procedure of jurisdiction, the decree of annulment, action of restitution and sample cases of related practices. It is necessary to be the bearer and exhibit the legal instrument in order to claim the stated benefit on the instrument from the obligor. It is a serious consequence that bearer might lose his benefits on the legal instrument as a result of loss, theft and serious damage which makes the instrument invalid. Therefore it is a necessity to remove these bad consequences in terms of equity and justice. On this account, the legislatör assembly focused on a solution in parallel with balance of benefits and justice; and finally gave the bearer the right to claim his benefit without the instrument on the case of losing the legal instrument and its rights by the decree after carrying a specific procedure.