Kıymetli evrakın zayi olması ve iptal davası
Loss of negotiable documents and cancellation case
  1. Tez No: 553290
  2. Yazar: FUNDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kıymetli evrakın zayi olması ve iptali, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nın 661 vd. maddeleri arasında düzenlenmiş olan ve uygulamada sık rastlanan bir alandır. Bu çalışmamızda genel olarak kıymetli evrakın zayi olması hâlinde iptali için izlenmesi gereken yollar ile Kanun'da açıklık bulunmayan bazı noktalarda doktinde ortaya konulan farklı görüşler ve bu sorunlara Yargıtay'ın bakış açısı ele alınmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kıymetli evraka ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, zayi kavramı, kıymetli evrakın ziyaı hâlinde mahkemece verilen önleyici tedbirlere ilişkin bilgiler, iptal davası ve bu davanın şartları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kıymetli evrakın türlerine göre iptal davası aşamaları; dördüncü bölümde iptal kararının sonuçları ve davaya konu senetle ilgisi olan kişilere etkisi; beşinci ve son bölümde ise istirdat davasının şartları ve yargılama süreçleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Loss and loss of negotiable documents is an area that is regulated between 661 and more of the Turkish Commercial Code numbered 6102. In this study, the ways to be followed for the cancellation of the negotiable documents in general, and the different opinions put forth in the doctrine at some points which are not clear in the Law and the points of view of the Supreme Court are discussed. Our study consists of five parts. In the first part, general information about the negotiable documents is given. In the second part, the concept of loss, information on the preventive measures given by the court in case of the loss of the negotiable documents, the cancellation case and the conditions of this case are discussed. In the third part of the negotiation process according to the type of negotiable documents; in the fourth section, the effect of the cancellation decision and the effect on the persons concerned with the bill; in the fifth and last chapter, the conditions of the extradition case and the process of proceedings are emphasized.