Kıymetli evrakın zayi olması ve iptal davası
Loss of valuable documents and annulment lawsuit
  1. Tez No: 830991
  2. Yazar: LEYLA AYAN OMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kıymetli evrak, Türk Ticaret Kanunu'nın 641 ila 849. Maddeleri arasında düzenlenmiş olup, tezimizin konusunu kıymetli evrak hukuku içerisinde oldukça geniş uygulama alanı bulan zayi olma hali ve iptal davası oluşturmaktadır. Tezimizde, hangi hallerin zayi olma hali kabul edileceği, zayi halinde hamilin başvurabileceği yollar ile iptal sürecinde izlenmesi gereken yollara değinilmiş, tartışmalı hususlarda doktrin görüşü ve yargı kararları ile konu aydınlatılmaya, kanaatimizce en doğru görüş ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kıymetli evraka ilişkin genel bilgiler verildikten sonra ikinci bölümde; zayi kavramı, önleyici tedbire ilişkin bilgilendirmeler ile iptal davası ve şartlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, senet çeşitlerine göre iptal usulleri; dördüncü bölümde, iptal kararının neticesi ile senetle ilgili kişilere etkisine değinilmiştir. Son bölümde ise istirdat davasının şartları, niteliği, yargılama aşamaları ve sonuçlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The negotiable instrument is regulated between Articles 641 and 849 of the Turkish Commercial Code, and the subject of our thesis is the case of loss and annulment, which has a very wide application within the law of negotiable instruments. Which situations will be accepted as loss, the ways that the bearer can apply in case of loss and the ways to be followed in the cancellation process have been mentioned, the issue has been tried to be clarified with the opinion of the doctrine and judicial decisions on controversial issues, and in our opinion, the most correct opinion has been put forward. Our study consists of five main sections. After giving general information about the valuable documents in the first part, in the second part, the concept of loss, information about the preventive measure and the annulment lawsuit and its conditions are mentioned. In the third section, cancellation procedures according to the types of promissory notes, and in the fourth section, the effect on the persons related to the promissory note with the result of the cancellation decision are mentioned. In the last section, the conditions, nature, trial stages and results of the restitution case are mentioned.