Buhârî'nin itikadî görüşleri
Al-Bukhari's theologial views
- Tez No: 702502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
İslâm tarihinde erken dönemden itibaren tartışılan konular arasında itikadî meseleler kendisine önemli bir yer bulmuş, bunun sonucunda farklı fırkalar oluşmuş, birbirine zıt düşünceler ortaya atılmıştır. Bu çalışma, itikadî tartışmaların en hararetli zamanlarında yaşayan İmam Buhârî'nin itikadî görüşlerini tespit etmeyi konu edinmektedir. Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmamızın konusunu, amacını, metodunu, planını ve kaynaklarını ele aldık. Birinci bölümde Buhârî'nin hayatı, hocaları, öğrencileri, ilmi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verdik. Daha sonra Buhârî döneminde siyasî ve ilmî gelişmelere değindik. İkinci bölümde ise Buhârî döneminde itikadî tartışmaların ortaya çıkış sebeplerine ve sonrasında oluşmuş itikadî ekollere yer vererek ekollerin görüşlerini tanıttık. Çalışmamızın en önemli kısmı olan son bölümünde ise Buhârî'nin el-Câmiu's-sahîh ve Halku ef'âli'l-ibâd adlı eserleri ve yardımcı kaynaklar incelenerek muhaddisin itikadî görüşlerini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The theologıcal issues found an important place among the topics discussed since the early periods in the history of Islam, and as a result, different sects were formed and opposing ideas were put forward. This study was conducted with a view to determine the theological views put forward by Imam Bukhari who lived in the times when the theological debates were most prevalent. The thesis consists of an introduction and three parts. In the introduction part, the subject, purpose, method, plan and sources of the research are discussed. In the first part, Bukhari's life, teachers, students, scientific personality and works are mentioned. Then, information about the political and scientific developments in Bukhari's time are discussed. In the second part, the reasons for the emergence of the theological debates in Bukhari's time, and the theological schools that were formed as a result of these discussions, are given. Later, the views of the theological schools on these issues are examined. In the last part of the study, Bukhari's works named el-Câmiu's-sahîh ve Halku ef'âli'l-ibâd and the secondary sources are examined, and the theological views of Bukhari are determined.