Aristoteles ve İbn Bâcce'nin ruh anlayışının karşılaştırılması
Comparison of aristotle'Sandibnbajja'sviews on thesoul
  1. Tez No: 702503
  2. Yazar: UĞUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
İlkçağda Antik Yunan felsefesinde ve Ortaçağ İslam felsefesinde ruh kavramı önemli bir felsefi sorun çerçevesi olarak kabul edilmiştir. Her iki gelenekten filozoflar ruh kavramı üzerine felsefe yapmışlardır. Nitekim Ortaçağ İslam felsefesi, Antik Yunan felsefesinin Ortaçağda İslam toplumlarındaki yeni ve özgün bir devamı niteliğinde görünmektedir. Aristoteles felsefesi İslam felsefesinin kaynakları arasında merkezde bulunan bir felsefedir. İslam filozofları Aristoteles felsefesinin başka unsurları gibi psikolojisinden de yararlanmışlar ve hatta onun ruh görüşünü geliştirerek aşmışlardır. Aristoteles'in ruh kavramına dair görüşlerini yeniden değerlendiren ve geliştiren İslam filozoflarından bir tanesi de Avrupa'da Avampace adıyla tanınan İbnBâcce'dir. İbnBâcce felsefesi birçok alanda olduğu gibi ruha ilişkin çerçevede de yeni görüşler içermektedir. İbnBâcce'nin siyaset felsefesiyle onun ruha dair görüşleri birbirine koşuttur. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, Aristoteles'in ruha dair görüşleri ile İbnBâcce'nin ruha dair görüşlerini karşılaştırıp değerlendirmektir. İki filozofun görüşleri yaşadıkları tarih, coğrafya, toplum ve zamanlarındaki bilimsel bulgulardan izler taşımakta olduğu için her zaman aynı değildir. Hatta psikolojiye dair bazı görüşlerde farklılıklar mevcuttur. Bu bağlamda önce iki filozofun hayatı, eserleri ve felsefeleri, ruha dair görüşleri saptanmaktadır. Sonra iki filozofun görüşleri birbiriyle karşılaştırılıp analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of the soul has been accepted as an important philosophical framework in Ancient Greek philosophy and Medieval Islamic philosophy. The philosophers from both traditions philosophized on the concept of the soul. As a matter of fact, Medieval Islamic philosophy seems to be a creative, innovative and original continuation of Ancient Greek philosophy in Islamic societies in the Middle Ages. Aristotle's philosophy is a philosophy which is in the center among the sources of Islamic philosophy. Islamic philosophers benefited from Aristotle's psychology, as well as other elements of his philosophy, and even developed and surpassed his views on the soul. One of the Islamic philosophers who reevaluated and developed Aristotle's views on the concept of the soul is Ibn Bajja, known as Avampace in Europe in modern times. The philosophy of Ibn Bajja includes new views in the framework of the soul, as in many other fields. Ibn Bajja's political philosophy and his views on the soul are parallel to each other. The aim of this master thesis is to compare and evaluate Aristotle's views on the soul and Ibn Bajja's views on the soul. The views of two philosophers are not always the same, as both views have born traces of the history, the geography, the society and scientific findings of their time. There are even differences in some of their views on the psychology. In this context, first of all, the biographies, the main works and philosophies of the two philosophers and their views on the soul are determined and described. Then the views of Aristotle and Ibn Bajja are compared and analyzed.