Transfüzyon merkezi antikor tarama sonuçlarının analizi
Analysis of transfusion center antibody screening results
- Tez No: 702514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ANDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde 'International Society of Blood Transfusion (ISBT)' tarafından kabul edilen 43 kan grubu sistemi ve bu kan grubu sistemleri ile ilişkili 343 antijenik yapı bulunmaktadır. Kan transfüzyonu öncesinde yapılan antikor tarama testleri ile hasta serumunda ABO dışı eritrosit antijenlerine karşı beklenmedik alloantikorların varlığı tespit edilerek oluşabilecek transfüzyon reaksiyonlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle kan grubu sistemi antijenlerine karşı gelişmiş antikorların farklı toplumlardaki dağılımını bilmek kan bankacılığında büyük önem taşımaktadır. Çalışmamız ile alıcının plazmasında kan grubu sistemi antijenlerine karşı gelişen ABO dışı antikorların fakültemiz İç Hastalıkları A.B.D.'da takip edilen hasta profili içerisinde görülme sıklığını ortaya koyarak Türkiye'ye ait verinin çok sınırlı olduğu bu konuda literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Kan grubu sistemi antijenleri ile immünizasyon saptanan 198 hastadan 61'inde otoantikor, 152'sinde ise alloantikor saptanmıştır. 152 hasta içerisinde en sık görülen alloantikorun 36 hastada görülen anti-E olduğu, bunu sırasıyla 27 hasta ile anti-D, 21 hasta ile anti-K, 16 hasta ile anti-c, 14 hasta ile anti-C, 9 hasta ile anti-Fya, 8 hasta ile anti-M, 7 hasta ile anti-e, 7 hasta ile anti-Lea, 5 hasta ile anti-Jka, 3 hasta ile anti-Jkb, 1 hasta ile anti-Leb, 1 hasta ile anti-Fyb ve 1 hasta ile anti-S'nin izlediği tespit edilmiştir. 30 hastada ise alloantikor tipi tanımlanamamıştır. İmmünizasyon tespit edilen 134 hastaya ES transfüzyonu yapılmış ve 20 hastada febril non-hemolitik transfüzyon reaksiyonu, 1 hastada ise alerjik transfüzyon reaksiyonu görüldüğü tespit edilmiştir. Transfüzyon reaksiyonu görülen hastalarda en sık görülen antikorun anti-E olduğu saptanmıştır. Rh sistemi antijenlerinin görülme sıklığı ve transfüzyon reaksiyonları ile ilişkisi göz önüne alındığında kan transfüzyonlarında Rh alt grup antijen uyumunun dikkate alınmasının immünizasyonun ve transfüzyon reaksiyonlarının gelişiminin önlenmesinde önem taşıdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
As of today, there are currently 43 blood group systems containing 345 red blood cell antigens recognized by 'International Society of Blood Transfusion (ISBT)'. Antibody screening tests performed before blood transfusion aims to detect the presence of unexpected alloantibodies directed against non-ABO red blood cell antigens in the patient's serum thus preventing transfusion reactions that may occur. For this reason, it is of great importance in blood banking to know the distribution of antibodies developed against blood group system antigens in different populations. By revealing the incidence of alloantibodies directed to non-ABO blood group system antigens in the recipient's plasma in the patients who admitted to the Internal Medicine department in our university, we aimed to contribute to the literature on this subject where data from Turkey is very limited. Among 198 patients who were immunized with blood group system antigens, 61 had autoantibodies and 152 had alloantibodies. The most common alloantibody among 152 patients was anti-E, which was seen in 36 of patients, followed by anti-D in 27, anti-K in 21, anti-c in 16, anti-C in 14, anti-Fya in 9 , anti-M in 8, anti-e in 7, anti-Lea in 7, anti-Jka in 5, anti-Jkb in 3, anti-Leb in 1, anti-Fyb in 1 and anti-S in 1 of the patients. The type of alloantibody could not be identifyed in 30 of the patients. Out of 198 patients who were immunized with blood group antigens, 134 had a red blood cell transfusion. We determined that among 134 transfused patients, 20 had a febrile nonhemolytic transfusion reaction and 1 had an allergic transfusion reaction after the blood transfusion. Anti-E was the most common antibody between the patients who had a transfusion reaction. Considering the high incidence of Rh system antigens and their relation to the transfusion reactions, we suggest that testing the Rh subgroup antigen compability before transfusion may prevent immunization with red blood cell antigens and occuring of the transfusion reactions.