1970 – 2021 yılları arası petrokimya sanayinde imzalanan toplu iş sözleşmelerinin analizi: TÜPRAŞ, PETKİM, TPAO örneği
Analysis of collective bargaining agreements signed in petrochemical industry between 1970-2021: TÜPRAŞ, PETKİM, TPAO example
- Tez No: 702517
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, Türk petrokimya sanayinde faaliyet gösteren en büyük sanayi kuruluşlarından olan Tüpraş, Petkim ve TPAO şirketlerine bağlı işyerlerinde yapılan toplu iş sözleşmelerinde iktisadi, hukuki, siyasal ve kurumsal faktörlerin etkisi aranmıştır. Toplu iş sözleşmelerinin normatif hükümlerinde meydana gelen değişimler; yasal düzenlemeler, ekonomik krizler, siyasi ortam, özelleştirme uygulamaları ve grev yasakları gibi faktörler ışığında incelenmiştir. Çalışma kapsamında, literatür taramasıyla elde edilen veriler ile Petrol-İş Sendikası'nın 1970-2021 yılları arasında Tüpraş, Petkim ve TPAO işyerlerinde bağıtladığı 62 adet toplu iş sözleşmesinin analizi olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Sonuç olarak, analiz edilen toplu iş sözleşmelerinin normatif hükümlerinin büyük bir bölümünde işçi lehine olmayan değişiklikler yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study explored the impact of economic, legal, political and institutional determinants on the collective bargaining agreements made at the workplaces of Tüpraş, Petkim and TPAO companies, which are the major industrial enterprises operating in the Turkish petrochemical industry. Changes in the normative provisions of collective bargaining agreements are investigated in the light of determinants such as legal regulations, economic crises, political environment, privatization practices and strike bans. Two methods were used within the scope of the study: the data analysis obtained from the literature review and analysis of 62 collective bargaining agreements established by Petrol-İş Union between 1970-2021 at Tüpraş, Petkim and TPAO workplaces. As a result, it was concluded that majority of the normative provisions of the analyzed collective bargaining agreements were amended not in favor of the worker.