Gebelerin beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and anthropometric measurements of pregnant women
- Tez No: 702518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, gebelerin beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Kasım 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 19-45 yaş aralığındaki 150 tekil gebe kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan gebe kadınların genel bilgilerini, genel sağlık durumlarını, gebelik özelliklerini, beslenme durumu ve antropometrik ölçümlerini, fiziksel aktivitelerini sorgulayan 38 sorudan oluşan anket formu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıt formu, fiziksel aktivite kayıt formu, besin tüketim sıklığı formu uygulanarak antropometrik ölçümleri alınmıştır. Antropometrik ölçüm olarak vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümü yapılmış olup gebeliğe başlamadan önceki vücut ağırlıkları sorgulanarak kaydedilmiştir. Gebelik öncesi ile kıyaslandığında gebelik ile birlikte ana ve ara öğün sıklığında istatiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate nutritional status and anthropometric measurements of the pregnant women. Our study conducted with 150 singleton pregnant women aged between 19-45 who check-in Gaziantep Şehitkamil State Hospital Obstetrics & Gynecology Polyclinic between November 2019 and February 2020 and agreed to partake this study. To evaluate the involved subjects, in addition to anthropometric measurements, 24 hours dietary recall form, physical activity questionnaire, food frequency questionnaire and a survey consisting 38 questions to assess health conditions, pregnancy characteristics, nutrition status, physical activity and anthropometric results filled and recorded. As for anthropometric measurements, body weight and height are measured and body weight pre-pregnancy questioned and recorded. Increase in the frequency of meal and snacks was statistically significant during pregnancy (p0,05).