The relationship between organizational citizenship behavior and job satisfaction among physiotherapists of hospitals of Karachi, Pakistan
Pakistan Karaçi hastanelerinin fizyoterapistlerinin organizasyon vatandaşlık davranışları ile iş memnuniyeti arasındaki ilişkisi.
  1. Tez No: 702516
  2. Yazar: FOUZIA ARIF
  3. Danışmanlar: ASSIST. ASSOC. DR. İBRAHİM MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Pakistan'ın Karaçi hastanelerinde bulunan fizyoterapistler arasında örgütsel vatandaşlık davranışı ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi ölçmüştür. Ayrıca fizyoterapistlerin cinsiyet ve eğitim durumlarının değişkenleri nasıl etkilediği araştırıldı. JSS ve OCB-kontrol listesinin araçlarını benimseyerek katılımcılardan veri toplamak için yapılan anket. Verilerin analizinde SPSS 21.0 kullanılmıştır. Grupların ilişkilendirme ve ortalamalarının karşılaştırılması için Pearson korelasyonu ve bağımsız örneklem t testi uygulandı. Sonuçlar, fizyoterapistlerin örgütsel vatandaşlık davranışı ile iş doyum düzeyi arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. İş doyum düzeyi, fizyoterapistlerin eğitim düzeyi ve cinsiyeti ile istatistiksel olarak farklılık göstermedi. Eğitim düzeyi ile örgütsel vatandaşlık davranışında da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken, cinsiyet tipi fizyoterapistlerle istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study measured the relationship between organizational citizenship behavior and job satisfaction among physiotherapists located in Karachi hospitals of Pakistan. Further investigated how the variables affected by gender and educational status of physiotherapists. Survey conducted to collect the data from respondents by adopt the tools of JSS and OCB-checklist. SPSS 21.0 used for analyzing the data. Pearson correlation and independent sample t-test applied for association and comparing means of groups. Results revealed that there is positive statistically significant relationship between organizational citizenship behavior with job satisfaction level of physiotherapists. Level of job satisfaction showed not statistically difference with educational level and gender types of physiotherapists. There is also no statistically significant difference found in organizational citizenship behavior with educational level, but the statistically significant difference found with gender type of physiotherapists.