Bedensel hastalıkla birlikte depresyonu olan hastalara hemşirelerin yaklaşımlarının incelenmesi
Examination of nurses' aproaches to the individuals who had depression associated with physical diseases
  1. Tez No: 70252
  2. Yazar: MERAL KELLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Araştırma genel tıp alanında bedensel hastalıkla birlikte depresyonu olan bireylere hemşirelerin yaklaşımlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yatarak tedavi gören 30 hasta ve bu hastalara bakım veren 40 hemşire oluşturmuştur. Çalışmada“Beck Depresyon Ölçeği”, ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Hemşire Gözlem Formu”ve“Depresyon Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından yapılan gözlem, görüşme ve anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde khi kare ve fisher kesin khi kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda hastaların doğrudan hemşirelik bakımı kapsamına giren yoğun depresif belirtiler gösterdikleri, hemşirelerin ise uygulama sırasında depresyonu olan hastalarla sıklıkla karşılaştıklarım belirtmelerine karşın, yansırım hastaların depresyonunun farkında olmadığı ve hemşirelerin hiçbirisinin bu konuda hastalara yaklaşımda bulunmadıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin çalışma saatleri içinde hastalarla etkileşimlerinin çok sınırlı olduğu ve tümüyle hastanın yaşam belirtilerini kontrol etme, ilaç uygulama gibi rutin uygulamaları yerine getirmek amacıyla hasta odalarına gittikleri, hastaların ise ilgili, anlayışlı, kendileri, ile konuşan, destek veren hemşire beklentisi içinde oldukları saptanmıştır. Ayrıca hemşirelerin depresyon ve depresyonu olan hastaya yaklaşım konusunda bilgi düzeylerinin orta ve ortanın altında olduğu, bununla birlikte hemşirelerin yaş, eğitim düzeyi, çalışma yılı ve çalışma modellerinin bilgi düzeylerinde bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Aynı zamanda 54hemşirelerin bilgi düzeylerinin hastaların depresyonunu fark etmelerinde bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Hemşireler depresyonu olan hastaya yardım edememe nedeni olarak rutin uygulamaların fazla olması ve bilgi yetersizliği gibi gerekçeler göstermişler, sorunun çözümüne yönelik en fazla sayıca yeterli hale gelme, hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi, ve gerektiğinde psikiyatri hemşirelerinden yardım ve danışmanlık alma gibi önerilerde bulunmuşlardır. Hemşirelerin bedensel hastalıkla birlikte ruhsal problemi olan hastaları tanıyabilmeleri, gereksinimlerini saptayabilmeleri ve gerekli yardımı yapabilmeleri için elde edilen sonuçlara uygun öneriler geliştirilmiştir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out as a descriptive study and the purpose was to examine nurses approaches to the indivuduals who had depression associated with other physical diseases. The research was performed in the University of Cumhuriyet Research and Practice Hospital and the pupulation of the study was 40 nurses and 30 patients under their care. In the study“Beck Depression Invertory”,“Nursing Observation Form”, developed by the researcher, and“Depression Information Form”were used to collect the data. Data were obtained by researcher using observation, interview and guestionnaire techniques. Chi square and Fisher's Exact p test were used to analyse the data. It was found that all the patients had severe depressive semptoms and during their clinical practice nurses frequently encountered with patients who has depression. However half of the nurses were not aware of the depressive semptoms of the patients and none of them had any nursing intervention or approaches to these patients. Although the patients expected nurses to be understanding and supportive and interested with them, it was determined that nurses had limited relationships with their patients and only carried out routine work suck as taking vital signs, aplication of drugs. The level of the knowledge of the nurses about depression and the approaches to depression was either modirate or under modirate. There was no significant difference between nurses level of the knowledge of age, education, working year and the model of work. In addition the level of knowledge about depression had no effect in the awareness of depression. The nurses explained that the reasons for not helping the patients with depression were the excessive amount of routines and failure of knowledge regarding depression. In order to solve this problem nurses suggested that the 56number of nurses should be sufficient. In service education programmes should be arranged and when necessary psyhiatric nurses should be used for help and advice. In the light of the results of this study suggestiosns were made for nurses in order to defire and describe patient needs and able to give necessary help to the patients who has mental problems ousociated with physical diseases. 57