İlk sekiz haftada annelerin emzirme başarısını etkileyen etmenlerin incelenmesi
The Examination of the factors affecting the breastfeeding success of mothers in the first eight week
  1. Tez No: 70253
  2. Yazar: BELGİN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET İLK SEKİZ HAFTADA ANNELERİN EMZİRME BAŞARISINI ETKİLEYEN ETMENLERİN İNCELENMESİ Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişmesi için en uygun besindir. İlk 8 haftada başardı emziren annelerin emzirme süresinin uzun olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı ilk sekiz haftada annelerin emzirme başarısını etkileyen etmenleri saptamaktır. Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Balçova 3 Nolu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, Narlıdere Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı ve Balçova Nusret Fişek Sağlık Ocağına kayıtlı 150 anne ile görüşülerek yapılmıştır. Annelerin sosyo-demografik özellikleri, doğum ve emzirmeye ilişkin özellikleri, eşlerinden ve aile üyelerinden alman destek ile emzirme başarısı arasındaki ilişkide fark bulunamamıştır (P>0.05). Ek gıda olarak anne sütü ve su veren annelerin oranı %63.3'dür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EXAMINATION OF THE FACTORS AFFECTING THEBREASTFEEDING SUCCESS OF MOTHERS IN THE FIRST EIGHT WEEKS Human milk is the best food for the growth of baby. It is thought that the breastfeeding duration of the mothers breastfeeding successfully in the first eight weeks will be suitable. The objective of this study is to determine the factors affecting the breastfeeding success of mother in the first eight weeks. This, study organized as descriptive is made by interviewing with 150 mothers registered in Balçova 3rd Health Care and Family Planning Center, Narkdere and Balçova Nusret Fişek Health Center.