Yaşlı hastalarda depresyon semptom farklılıkları
Depression symptom differences in elderly patients
  1. Tez No: 804680
  2. Yazar: SAHRA AHMADIRAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
YAŞLI HASTALARDA DEPRESYON SEMPTOM FARKLILIKLARI Tıpta Uzmanlık Tezi, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, İZMİR GİRİŞ: Ruhsal bozukluklar toplumda yaygın olarak görülmeleri, kronikleşme eğilimi göstermeleri ve pek çok bedensel hastalık kadar yeti kaybı ile sonuçlanabilmeleri nedeniyle üzerinde durulması gereken hastalıklardandır. Bu hastalıklar içinde, depresyonun toplumda en yaygın görülen ruh sağlığı sorunlarından biri olması nedeniyle önemli bir yeri vardır. Yaşlılık dönemi depresyonunda görülen semptom farklılıklar yaşlılarda depresyonun tanınmasını güçleştirmektedir. Bu çalışmada, yaşlılık ve erişkinlik döneminde depresyonunun semptom farklılıkları ve yaşlılıkta özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yaşlılıkta sağlıklı ve kaliteli yaşam önemlidir. Günlük yaşam aktivitelerinde bağımlılık ve depresyon yaşlı bireylerde yaşam kalitesini etkilemektedir. Her ne kadar tüm erişkinler için tanı kriterleri aynı olsa da çeşitli yaş gruplarında farklı klinik örüntüler öne çıkabilir. Biz de çalışmamızda psikiyatri polikliniğimize başvuran BDÖ ne göre 9 ve üzeri puan alan hastalar değerlendirip, bu hastaların, 65 yaş ve üzeri olanlarında depresyon kliniğindeki farklılıkları ve dikkat edilmesi gereken yaşa özgü durumları tespit etmeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu araştırma, kesitsel olarak dizayn edilmiş olup çalışmanın evrenini, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine ayaktan başvuran 50 si 65 yaş ve üstü, 47 si 18-64 yaş arası depresif şikayetleri olan ek psikiyatrik hastalığı olmayan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmada, sosyodemografik veri toplanmasının yanı sıra; Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Modülü (WHOQOL-OLD), Beck Depresyon ölçeği ve MADRAS kullanılmıştır. Çalışmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcılar tarafından bilgilendirilmiş onam formu imzalandı. Verileri sosyo-demografik soru formu, DSÖ tarafından geliştirilen WHOQOL-OLD Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Montgomery-Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği (MADRS) kullanılarak toplanmıştır.İstatistiksel analizler Statistical Package for the Social Sciences programı (SPSS for Windows, Version 25.0, Chicago, IL, ABD) kullanılarak yapıldı. Sonuçlar sayısal veriler için medyan ve minimum maksimum, kategorik değişkenler için frekans ve yüzde olarak sunuldu. Ayrıca tüm testlerin istatistiksel değerleri tablolarda gösterildi. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Kategorik değişkenleri karşılaştırmak için Ki-kare veya Fisher's Exact testi kullanıldı. Bunun yanında parametrik değişkenlerin karşılaştırılmasında ikili gruplar için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırılması gerektiğinde de Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Parametrik verilerin birbirleri ile olan ilişkisi (Ölçek puanlarının birbirleri ve yaş ile) Spearman's rho testi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
DEPRESSION SYMPTOM DIFFERENCES IN ELDERLY PATIENTS Dissertation, Kâtip Çelebi University, Faculty of Medicine, Department of Psychiatry, IZMIR INTRUDUCTION: Mental disorders are significant health issues that require attention due to their widespread occurrence in society, tendency to become chronic, and potential impact on functioning comparable to many physical illnesses. Among these disorders, depression holds a crucial place as one of the most prevalent mental health problems in the community.The distinctive symptoms observed in depression during old age make it challenging to recognize depression in the elderly. In this study, we aimed to compare the symptom variations and characteristics of depression between old age and adulthood.Promoting a healthy and quality life is essential during old age. Dependency on daily life activities and depression can significantly affect the quality of life in elderly individuals.Although the diagnostic criteria are the same for all adults, different clinical patterns may emerge across various age groups. In our study, we evaluated patients who scored 9 or higher on the depression scale in our psychiatric outpatient clinic. We aimed to identify the differences in depression clinics and age-specific conditions that need attention among patients aged 65 and above." METHOD: This research is designed as a cross-sectional study, and the study population consists of individuals who are aged 65 and above (50 participants) and individuals between the ages of 18 and 64 (47 participants) with depressive complaints but without any additional psychiatric illnesses. The study collected sociodemographic data along with the World Health Organization Quality of Life Module for Older Adults (WHOQOL-OLD), Beck Depression Scale, and Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS) for assessment.The data for the study were obtained through face-to-face interviews, and informed consent forms were signed by the participants. Data were collected using a socio-demographic questionnaire, the WHOQOL-OLD for measuring the quality of life in older adults, the Beck Depression Scale, and the Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS).Statistical analyses were performed using the Statistical Package for the Social Sciences program (SPSS for Windows, Version 25.0, Chicago, IL, USA). Results were presented as median and minimum-maximum for numerical data and as frequency and percentage for categorical variables. The statistical values of all tests were also shown in the tables.The normal distribution of variables was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov test. Chi-square or Fisher's Exact test was used to compare categorical variables. Additionally, the Mann-Whitney U test was used for comparing parametric variables between two groups, and the Kruskal-Wallis test was used for comparisons involving more than two groups. The relationship between parametric variables (scale scores with each other and with age) was investigated using Spearman's rho test. A p-value of