Aspergillus niger mantarından elde edilen amiloglikosidazın saflaştırılması ve immobilizasyonu
Purification and immobilization of amyloglycosidase from the fungus aspergillus niger
  1. Tez No: 702526
  2. Yazar: AYDAN GÜLSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada Aspergillus niger küf mantarından amiloglukosidaz [Glukoamilaz (1,4-a-D-ghıkan glukohidrolaz) enzimi elde edilmiş, çözünür ve immobilize formdaki enzimin kinetik aktivitesi saptanmıştır. Aspergillus niger malt agar besi ortamına ekildikten sonra, amiloglukosidaz üretimi için uygun ortam hazırlanmış ve uygun konstantrasyondaki amiloglukosidaz nişasta, un ve uygun bir tampon içeren biyoreaktöre ilave edilmiştir. 5 gün boyunca çözeltide Fehling testi ile glukoz, Lugol testi ile de nişasta kalitatif olarak tayin edilmiştir. 5. günün sonunda nişastanın parçalanması tamamlandıktan sonra enzim iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda enzim %70 lik amonyum sülfat doygunluğunda çöktürülüp sodyum asetat tamponuna karşı diyalizlenmiştir. İkinci kısımdaki enzim ise aktif kömüre immobilize edilmiştir. Çözünür ve immobilize formdaki enzim için enzim kinetiği çalışmaları yapılmış, enzim aktivitesi, spesifik aktivite ve Kn, değerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study amyloglucosidase [Glucoamylase (1,4-a-D-glucan glucohydrolase] was prepared from fungus which is called Aniger. Its activity was calculated in soluble and immobilized form. After A.niger was cultivated in the malt agar, suitable media was provided for amyloglucosidase to grow and reproduce. Bioreactor containing starch, flour and a suitable buffer was innoculated with a suitable concentration of A.niger. For a five days the solution was tested for glucose by Fehling test and for starch by Lugol test. The degradation of starch was completed in 5 days then the enzyme was divided into two parts. In the first part the enzyme was precipitated by 70% ammonium sulphate saturation then dialyzed against acetate buffer. In the second part the enzyme was immobilized to activated charcoal. Kinetic studies were done for soluble and immobilized forms of the enzyme. The enzymatic activity the specific activitiy and Km were determined.