Aspergillus niger'de fenol hidroksilaz indüksiyonu ve karakterizasyonu
Induction and characterization of phenol hydroxylase from Aspergillus niger
  1. Tez No: 488087
  2. Yazar: MESUT BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PEKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Enzimler reaksiyonların ılımlı koşullarda gerçekleşmesini sağlayan ve tüm canlı hücrelerde bulunan biyokatalizörlerdir. Uygun şartlar sağlandığı zaman aktivitelerini gösterebildikleri için, enzimlerden doğal ortamları dışındaki birçok alanda yararlanma imkânı ortaya çıkmaktadır. Bitkiler ve hayvanlardan elde edilen enzimlerin önemi büyük olmasına rağmen yüksek miktarlarda elde edilemezler. Bu yüzden enzimlerin elde edilmesi için mikroorganizmaların kullanılması önem kazanmıştır. Fermantasyon ortamlarının maliyetinin düşüklüğü, kısa fermantasyon süresi, yüksek hızda büyüme ve üreme gücü nedeniyle yüksek aktivite göstermeleri gibi nedenler enzimlerin elde edilmesinde mikroorganizmaların seçilmesinde etken olmuştur. Fenol hidroksilaz (E.C. 1.14.13.7) basit fenollerin, o-diol türevlerine hidroksillenmesini katalizleyen, NADPH bağımlı flavin monooksigenazdır. Fenolik bileşiklerin, özellikle fenolün biyodegradasyonunda önemli bir yeri vardır. Biyodegradasyon yolağındaki ilk enzimdir ve aynı zamanda hız sınırlayıcı olarak görev yapar. Bu çalışmada Aspergillus niger küf mantarından fenol hidroksilaz enziminin indüksiyonu ve karakterizasyonu amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enzymes are biocatalysts that enable reactions to take place under mild conditions and are found in all living cells. Since they can demonstrate their activities when appropriate conditions are met, it is possible to utilize enzymes in many areas outside of their natural environment. Although the enzymes obtained from plants and animals are of great importance, they can't be obtained in high quantities. Therefore, the use of microorganisms has gained importance to obtain enzymes. Factors such as low cost of fermentation media, short fermentation time, high rate of growth and high activity due to reproductive power have been factors in the selection of microorganisms in obtaining enzymes. Phenol hydroxylase (E.C. 1.14.13.7) is a NADPH-dependent flavin monooxygenase that catalyzes the hydroxylation of simple phenols to o-diol derivatives. It has an important place in the biodegradation of phenolic compounds, especially phenol. It is the first enzyme in the biodegradation pathway and at the same time acts as a speed limiter. In this study, induction and characterization of phenol hydroxylase enzyme from Aspergillus niger mold was aimed.