Üzerine kalıplama ile TPV ve PP bazlı kompozit malzemeler arasındaki yapışma davranışının incelenmesi
Investigation of adhesion behavior between TPV and PP based composite materials with overmolding
  1. Tez No: 702525
  2. Yazar: MERVE METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRALP ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Üzerine kalıplama prosesi ürün hafifletme veya renklendirme gibi çeşitli süreçlerde kullanılmaktadır. Bunların örnekleri ise otomotivde daha hafif ürünler elde etmek amacıyla metal parçaların yerini alabilecek parçalar için kompozit üzerine polimer kalıplanması veya temizlik ürünü olan diş fırçalarında plastik malzeme üzerine ürünün kozmetik olarak ön plana çıkması için renklendirme amaçlı farklı renkte polimerlerin üzerine kalıplanması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Termoplastik vulkanizatlar (TPV) ise elastomer fazın sağladığı yumuşak etki sebebi ile tutuş kolaylığı ve komfor arttırmak, yalıtım sağlamak ve ergonomik uygunluk sağlamak amacıyla üzerine kalıplama için kullanılabilen malzemelerdir. Üzerine kalıplamada önemi olan parametrelerden en önemlisi substrat ve enjekte edilen polimer malzeme ara yüzeyindeki yapışmanın etkinliğidir. TVP'nin üzerine kalıplamada kullanıldığı durumda elastomer faz içerisinde bulunan katkı malzemeleri de ara yüzey yapışmasının verimliliğini etkilemektedir. Son zamanlarda çeşitli fonksiyonel gruplara sahip nano-parçacıklar, farklı malzemeler için uyumlaştırma ve çapraz bağlanmaya yardımcı olmaları sebebi ile polimer harmanlamada sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışma için ise TPV malzeme içerisinde elastomer fazın çapraz bağlanmasını kontrol eden nano parçacıkların kullanılmasıyla, üzerine kalıplama metodu kullanılarak bu çapraz bağlayıcı ajanların, polipropilen matrisli sürekli cam elyaf takviyeli kompozit (SCT-PP) ile ara yüzey yapışma davranışına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The overmolding process is used in various processes such as product lightening or coloring. Examples of these are made by overmolding polymers on the composite for parts that can replace metal parts in order to obtain lighter products in automotive, or overmolding on polymers of different colors for coloring purposes in order to make the product come to the forefront of cosmetics on plastic material in toothbrushes with cleaning products. Thermoplastic vulcanizates (TPV), on the other hand, are materials that can be used for overmolding to increase ease of grip and comfort, provide insulation and provide ergonomic convenience due to the soft effect provided by the elastomer phase. The most important parameter on overmolding is the effectiveness of the adhesion on the substrate and the interface of the injected polymer material. When used in overmolding on TVP, additives in the elastomer phase also affect the efficiency of the interface adhesion. Recently, nanoparticles with various functional groups have been used frequently in polymer blending, as they help to harmonize and crosslink for different materials. For this study, the effect of these crosslinking agents on the interface adhesion behaviour will be examined by using nanoparticles controlling the cross-linking of the elastomer phase in TPV material by using the overmolding method.