UV ışınları ile sertleşebilen nanokompozit kaplamaların uygulama ve karakterizasyonu
UV light-curable application and characterization of nanocomposite coatings
- Tez No: 702527
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Korozyon ve aşınma metal kayıplarında en önemli etkenlerden birisidir. Malzemeleri bu etkenlerden korumanın bir yolu da yüzeylerini kaplamaktır. Bu çalışmada, korozyon direnci yüksek, ancak aşınma direnci düşük olan Al plakaların yüzeyine, aşınmaya karşı direnci yüksek olan amin modifiye polieterakrilat ve silika ile çok amaçlı kaplama malzemesi geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, iki farklı amin modifiye polieterakrilat, yedi farklı oranda silika nanoparçacık ve fotobaşlatıcı olarak sabit oranda onyum tuzu karıştırıldı. Bu karışımlar, eloksallanmış Al deney plakaları üzerine bir mastar yardımıyla sabit kalınlıkta sıvandı ve UV ışınlarıyla sertleştirildi.Hazırlanan çekme numunelerine; çekme deneyi, sertlik deneyi, SEM, ve EDS testleri yapıldı. Kaplanmış plakalara ise; parlaklık, kalem sertlik, çizilme, bant yapışma, aşınma deneyleri uygulandı. Yapılan deneyler ASTM ve DIN standartları dikkate alınarak yapıldı ve deneylerin sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Corrosion and attrition is one of the most important factors in metal waste. One of the ways to protect the metal stuff is to surface them. In this study, high corrosion resistance, low wear resistance, but the surface of the Al plates, a high resistance to wear with amine modified polyetheracrylate and silica a multi-purpose coating material with the aimed to develop. For this purpose, two different amine modified polyetheracrylate, seven different proportion of silica nanoparticle and onium salt photoinitiators were mixed as a constant rate. This combination, has been covered on anodized aluminum test tablets by means of a template and has been surfaced via being hardened by UV-rays.The tensile samples have been prepared with the tests of tensile test, hardness test, SEM and EDX tests. The covered plates have been prepared with the tests of brightness, pencil hardness, scratch resistance, tape adhesive, and abrasion tests. The tests in question have been realized in light of ASTM and DIN standards and the results have been assessed.