Tüketicilerin paylaşma davranışını ve eğilimlerini etkileyen faktörler otomobil paylaşımı üzerine bir araştırma
Affecting factors on sharing behavior and tendencies of consumersa study on car sharing
- Tez No: 702539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünya nüfusunun artması, çevresel sorunlar ve ekonomik krizler, doğal, sosyal ve ekonomik kaynakların tüketiminin hızlanmasını tetiklemektedir. Sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için hizmet ve ürünlerin takas ve ortak kullanımını sağlayan bir ekonomik model olarak paylaşım ekonomisi ortaya çıkmıştır. Paylaşım ekonomisi iş modellerinin sayısı tüm dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye'de de özellikle araç paylaşımı ve konaklama sektörlerinde çok sayıda örnek vardır ve sayıca artmaya devam etmektedir. Kullanıcı davranışlarının incelenerek hizmet sağlayıcıların geliştirilmesi mümkündür. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de yaşayan potansiyel kullanıcıların araç paylaşımı uygulamalarını kullanma tutumu ve niyetini etkileyen faktörler araştırılmaktadır. Bu bağlamda algılanan itibar, algılanan ekonomik fayda, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan güven, sosyalleşme, sahiplik ve deneyim faktörlerinin kullanıcıların paltformları kullanma tutumuna ve niyetine olan etkilerini incelemek için yapılandırılmış anket çalışması yürütülmüş ve toplanan veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Araç paylaşım hizmeti sağlayıcısına duyulan güvenin, algılanan itibarının, sağlayacağı ekonomik fayda algısının ve kullanıcının daha önce deneyimlemiş olma durumunun platformu kullanma tutumu ve niyeti üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu ancak diğer faktörlerin anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population, environmental problems and economic crises trigger the acceleration of the consumption of natural, social and economic resources. The sharing economy has emerged as an economic model that provides for the exchange and shared use of services and products to ensure sustainability. The number of sharing economy business models is increasing day by day all over the world. There are many sharing platforms in Turkey, especially in the car sharing and accommodation sectors, and their number continues to increase. It is possible to develop service providers by examining user behaviors. Within the scope of this study, the factors affecting the attitudes and intentions of potential users living in Turkey to use car sharing applications are investigated. In this context, the effects of perceived reputation, perceived economic benefit, perceived ease of use, perceived trust, socialization, ownership and experience factors were examined. A structured survey study was conducted to examine the effects of users on the attitudes and intentions of using the platforms and collected data were analyzed and interpreted. Perceived trust to the car sharing service provider, perceived reputation of car sharing platform, perceived economic benefits and the user's previous experience has a positive effect on the attitude and intention to use the platform. However, it was concluded that other factors did not have a significant effect.