Meme kanserinde ret polimorfizmi ve RET ilişkili parametrelerin serum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ret polymorphism and serum levels of RET related parameters in breast cancer
- Tez No: 702546
- Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinde patolojinin altında yatan genetik etkenlerin aydınlatılması ve uygun tedavinin seçimi büyük önem taşımaktadır. RET, çeşitli dokuların normal gelişimi ve olgunlaşması için gerekli olan reseptör tirozin kinaz ailesinin bir üyesidir. RET sinyali tümörü çevreleyen stroma ve hücresel kompozisyonu değiştiren tümör mikroçevresindeki değişiklikleri teşvik etmektedir. RET ve NRTN'in gen polimorfizmleri kanser patojenezinin, riskinin, invazyon ve metastazının araştırılmasında çalışmaların odak konularından biridir. Birçok etnik köken ve popülasyonda çeşitli kanserlerde RET ve NRTN polimorfizmleri araştırılmış olmakla birlikte meme kanseri konusunda literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu tez kapsamında RET geni G691S (rs1799939), L769L (rs1800861) ve S904S (rs1800863) ile Neuturin geni IVSI-663 (rs1379868) polimorfizmleri ile meme kanseri arasındaki olası riskin incelenmesi ve RET ilişkili serum NRTN, BDNF, MMP-2 ve FAK düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 110 meme kanserli hasta ve 110 sağlıklı kontrol yer almıştır. RET geni G691S, L769L ve S904S ve NRTN geni IVSI-663 polimorfizmleri PZR-RFLP yöntemiyle tespit edilerek alel frekansları ve genotip dağılımları belirlenmiştir. Serum NRTN, BDNF, MMP-2 ve FAK düzeyleri ticari kitler kullanılarak ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. NRTN geni IVSI-663 bölgesi polimorfizminde G alelinin meme kanseri riskini 1,54 kat arttığı ve AA genotipinde meme kanseri riskinin 0,43 kat azaldığı tespit edilmiştir (sırasıyla, p0,05).
Özet (Çeviri)
The most common type of cancer in women is breast cancer elucidating the genetic factors underlying the pathology and choosing the treatment method are of great importance. RET is a member of the receptor tyrosine kinase family that is essential for the normal development and maturation of various tissues. RET signaling promotes changes in the tumor microenvironment that alter the stroma and cellular composition surrounding the tumor. Gene polymorphisms of RET and NRTN are one of the focus of studies in the investigation of cancer pathogenesis, risk, invasion and metastasis. Although RET and NRTN polymorphisms have been investigated in various cancers in many ethnicities and populations, there are not enough studies in breast cancer. In this thesis, it was aimed to examine the possible risk between RET gene G691S (rs1799939), L769L (rs1800861), S904S (rs1800863), Neuturin gene IVSI-663 (rs1379868) polymorphisms and breast cancer, and to evaluate RET-related serum NRTN, BDNF, MMP-2 and FAK levels. The study consists of 110 breast cancer patients and 110 healthy controls. RET gene G691S, L769L, S904S and NRTN gene IVSI-663 polymorphisms were detected by PCR-RFLP method. Allele frequencies and genotype distributions of this polymorhisms were determined. Serum NRTN, BDNF, MMP-2 and FAK levels were measured by ELISA method using commercial kits. NRTN gene IVSI-663 polymorphism in G allele has been found to be 1.54 fold increased the risk of breast cancer, however AA genotype has been found 0,43 fold decreased the risk of breast cancer (respectively, p0,05).