MTK ve HMK kapsamında hakem kararlarına karşı iptal davası
Action for annulment against arbitral awards within the scope of international arbitration law and the code of civil procedure
- Tez No: 702545
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 645
Özet
Taraf iradesinin ön planda olduğu tahkim yargılaması neticesinde verilen hakem kararlarının denetimi tahkimde devletin müdahalesinin söz konusu olduğu hallerin başında gelmektedir. Hakem kararlarının devlet mahkemelerince denetlenerek, tahkim yargılaması esnasında gerçekleştirilen hukuka aykırılıkların ortadan kaldırılması amacıyla pek çok ülke mevzuatında yaygın bir şekilde kabul edilen“iptal davası”tahkimin o ülke bakımından geleceğine etki etmektedir. Türk hukuk sistemimize ilk olarak 21.6.2001 tarihli 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun 15'inci maddesi ile getirilen iptal davası, sonrasında 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 439 ile de benimsenmiştir. Getirilen bu yenilikle, Türk hukuk sisteminde hakem kararlarına karşı tek müracaat yolunun iptal davası olduğu açıkça düzenlenmiştir.“MTK ve HMK Kapsamında Hakem Kararlarına Karşı İptal Davası”isimli çalışmamızda, Milletlerarası Tahkim Kanunu m. 15 ile Hukuk Muhakemeleri Kanun m. 439'da öngörülen iptal davası açma imkânı karşılaştırmalı olarak incelenmekte, uygulamada yaşanan sorunlar, Yargıtay kararlarına yansıyan ihtilaflar ile doktrinde ileri sürülen görüşler çerçevesinde açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The methods that supervise the arbitral awards of the arbitrators resulting from the arbitration proceedings, in which the will of the parties are at the forefront, are the main cases in which the state intervenes with the arbitration. The method widely accepted in the legislation of many countries in order to eliminate contradictions to law during the arbitration proceeding by controlling the arbitral awards by the state courts;“action for annulment”in this sense affects the future of arbitration for that country. Action for annulment to arbitral awards was introduced by Article 15 of the International Arbitration Law No. 4686 dated 2001 in the Turkish legal system and was also accepted by the Code of Civil Procedure (Article 439), which was put into effect on 01.10.2011. With these amendments, it is clearly regulated that the only possibility of objection to arbitral awards in the Turkish legal system is the action for annulment. Our study titled“Action for Annulment Against Arbitral Awards Within the Scope of MTK and HMK”examines both the possibility of an action for annulment as specified in Article 15 of International Arbitration Law No. 4868 and Article 439 of the Civil Procedure Law no. 6100 comparatively and the problems that may be encountered in practice, the disputes reflected in the decisions of the Supreme Court and the opinions expressed in the doctrine are also expressed and reviewed.