İttihat ve Terakki liderlerinin yurtdışına kaçmaları ve Ahmet İzzet Paşa Kabinesinin istifası
The escape of the Union and Progress leaders abroad and the resignation of Ahmet İzzet Pasha's Cabinet
- Tez No: 702556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılmasının sorumlusu olarak, devleti savaşa sokan ve savaş boyunca iktidarda olan İttihat ve Terakki Partisi görülüyordu. Özellikle lider kadro tüm eleştirilerin hedefindeydi. Bir ateşkes antlaşmasının imzalanabilmesi için savaşın sorumlusu olarak görülen Talat Paşa kabinesi 7 Ekim 1918'de istifa etti. Talat paşa istifa etmeden önce yumuşak bir geçişin olması için yeni kabinede birkaç arkadaşının görev almasını şart koşmuştu. Bu şartı kabul eden Ahmet İzzet Paşa yeni kabineyi kurmakla görevlendirildi. Ancak İttihatçı olarak bilinen bu kişilerin görev almaları yeni kabineye yönelik her geçen gün tonunu daha da sertleştiren eleştirilerin yapılmasına neden oldu. Yeni kabine müttefiklerle Mondros Mütarekesi'ni imzalayarak büyük prestij kazanmış olsa da İttihat ve Terakki'nin lider kadrosunun özellikle de ülkenin uğradığı tüm felaketlerin sorumlusu olarak görülen Enver, Cemal ve Talat paşaların yurt dışına kaçmaları üzerine bütün eleştirilerin hedefi haline geldi. Basın firarların sorumlusu olarak hükümeti görüyor, kabinede yer alan eski İttihatçıların arkadaşlarının kaçışını kolaylaştırdığını, gerekli önlemleri almadığını ileri sürüyordu. Her geçen gün artan eleştiriler üzerine Padişah Vahdettin, İttihatçı olarak bilinen nazırların kabine dışı bırakılmasını ısrarla talep etti. Bu talebin Kanun-i esasiye aykırı olduğunu ve hükümete vurulan büyük bir darbe olduğunu düşünen Ahmet İzzet Paşa, baskılara daha fazla dayanamayarak, 8 Kasım 1918'de istifa etmek zorunda kaldı.
Özet (Çeviri)
The Committee of Union and Progress, which brought the state to war and was in power throughout the war, was seen as responsible for the defeat of the Ottoman State from the First World War. Especially the leading figures was the target of all criticism. Talat Pasha's administration, who was seen as responsible for the war, resigned on October 7, 1918 to enable the Ottoman State to sign a ceasefire agreement. Before Talat Pasha resigned, he required a few of his friends to take part in the new cabinet to have a smooth transition. Accepting this term, Ahmet İzzet Pasha was assigned establishing the new cabinet. However, the appointment of these people, known as the Unionists, led to criticisms against the new cabinet, which made its tone more and more severe with each passing day. Although the new cabinet gained great prestige by signing the Armistice of Mudros with the allies, it became the target of all criticism when the leader staff of the Union and Progress Enver, Cemal and Talat pashas, who were seen as responsible for all the disasters the country suffered, fled abroad. The press regarded the government responsible for the escapes, claiming that the former Unionists in the cabinet facilitated the escape of their friends and did not take the necessary precautions. Upon the increasing criticism, Sultan Vahdettin insisted that the ministers known as Unionists be excluded from the cabinet. Ahmet İzzet Pasha, who thought that this demand was against the principles of the Law and that it was a great blow to the government, could not endure the pressures and had to resign on 8 November 1918.