Kan alma işlemi sırasında uygulanan dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı, anksiyete ve memnuniyet üzerine etkisi
The effect of distraction methods used on pain, anxiety and satisfaction levels during venipuncture procedure
  1. Tez No: 702555
  2. Yazar: MİNE YILMAZ KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, kan örneği alımı sırasında dikkati başka yöne çekme yöntemlerinden öksürme yöntemi ve sanal gerçeklik uygulanmasının bireyde meydana gelen ağrı, anksiyete ve memnuniyet düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize-kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Hastanenin kan alma birimine başvuran, bilgilendirilmiş onam sonrası çalışmaya katılmaya istekli gönüllü olan 287 birey çalışmaya katıldı ve randomize olarak öksürme, sanal gerçeklik ve kontrol gruplarına atandı. Girişim öncesi bireylerin yaşam bulguları ölçüldü,“Hasta Bilgi Formu”ve“Durumluk Kaygı Ölçeği”dolduruldu. Öksürme grubunda öksürme yöntemi uygulanarak, sanal gerçeklik grubunda doğa yürüyüşü içeren video sanal gerçeklik gözlükleri ile izletilirken rutin kan alma girişimi, kontrol grubunda ise sadece rutin kan alma girişimi gerçekleştirildi. Çalışmadan çıkarılma kriterleri nedeniyle sekiz birey çalışmadan çıkarıldı (N=279, Öksürme Grubu=93, Sanal Gerçeklik Grubu=93, Kontrol Grubu=93). Girişim sonrası bireylerin yaşam bulguları ölçüldü ve“Görsel Ağrı Skalası”,“Görsel Anksiyete Skalası”,“Görsel Hasta Memnuniyet Skalası”ve“Durumluk Kaygı Ölçeği”ni doldurmaları sağlandı, veriler lisanslı Statistical Package for Social Science 22.0 paket programı ile analiz edildi. Çalışmaya katılan bireylerin %46,2'sinin 18-30 yaş aralığında olduğu, yaş ortalamasının 33,95±10,99 olduğu, %67'sinin kadın, %65,2'sinin evli, %32,6'sının lise mezunu olduğu ve çalışma gruplarındaki bireylerin bireysel özellikler ve hastalığa ilişkin bulgular yönünden benzer olduğu saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled trial to determine the effectiveness of the cough trick method and virtual reality application, which is a distraction method, on individuals' pain, anxiety, and patient satisfaction levels in drawing blood samples. A total of 287 individuals who applied to the phlebotomy service of the hospital and volunteered to participate in the study upon submitting the informed consent form were included in the research and randomly assigned to the Cough Trick Group, the Virtual Reality Group, and the Control Group. Before the intervention, participants' vital signs were measured, and they were asked to fill in the“Patient Information Form”and the“State Anxiety Inventory”. While solely the routine blood-drawing procedure was applied to the control group, the routine blood-drawing procedure was applied to the Cough Trick Group by using the cough trick method and to the virtual reality group when its members watched the video of a nature walk with a virtual reality headset. In line with the exclusion criteria specified for the study, eight individuals were excluded from the research (N=279, Cough Trick Group=93, Virtual Reality Group=93, Control Group=93). After the intervention participants' vital signs were measured, and they were asked to fill in the“Visual Pain Scale”, the“Visual Anxiety Scale”, the“Visual Patient Satisfaction Scale”, and the“State Anxiety Inventory”, and the research data were analyzed by using the Statistical Package for Social Science 22.0. It was identified that 46.2% of the participants were aged 18-30 years, had a mean age of 33.95±10.99 years, 67% of them were female, 65.2% of them were married, 32.6% of them were high school graduates, and there was no statistically significant difference in personal and disease-related characteristics of participants in three study groups (p>0.05).