Between Russia and the Ottoman Empire: Eastern Anatolia on the eve of the war, 1908-1914
Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu arasında: Savaş arifesinde Doğu Anadolu, 1908-1914
  1. Tez No: 765361
  2. Yazar: ERMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENJAMIN C. FORTNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tez devletlerarası rekabetin Osmanlı İmparatorluğu'nun vatandaşları ile olan ilişkileri üzerindeki etkisini 1908'den 1914 yılına kadar Doğu Anadolu'da Kürtler ve Ermenilere yönelik Osmanlı ve Rus politikalarını inceleyerek değerlendirmeyi hedeflemektedir. Tez Ermeniler ve Kürtler arasındaki arazi anlaşmazlıkları, Doğu Anadolu'ya demiryollarının inşa edilmesi ve bölgeye otonomi verecek olan 1914 Ermeni Reformu Antlaşması gibi bir dizi meseleye yönelik olarak Osmanlı ve Rus tutumunu incelemektedir. 1908-1910 döneminde İttihat ve Terakki yönetimi bölgedeki Ermeni köylülerinin güvenliklerini ve yaşam koşullarını iyileştirmeye muvaffak olsa da bu başarı Kürt aşiret liderlerinin önemli bir kısmını gücendirmek pahasına elde edilmiştir. Aşiret reislerinin yeni politikalara karşı kızgınlıklarının derinliği İttihat Terakki yönetimini gitgide arazi meselesini aynı hızla takip etmekten caydırmıştır ve bu ise Ermenilerin İttihat Terakki yönetiminden soğumasına sebep olmuştur. İncelenen dönemde, İttihat Terakki ve Taşnak Partisi arasındaki ilişkiler başlarda kayda değer gelişmeler göstermiş ve iki parti çeşitli platformlarda Rusya'ya karşı birlikte çalışmışlardır ancak Balkan Savaşları'nda Osmanlı Ordularının aldığı yenilgiler sonrasında bu iş birliği etkin bir şekilde sona ermiştir. Doğu Anadolu'ya yönelik Rus politikaları bölgede mevcut olan kaos ve anarşi ortamına katkıda bulunmuş ve bu da Ermenileri Osmanlı İmparatorluğu'ndan soğutmuş ve aynı zamanda St. Petersburg'a müdahale etme ve etkisini artırma bahanesi sunmuştur. Osmanlı Hükümeti kendini Rusya ile aynı ölçüde baş etme imkanlarından mahrum bulmuştur ve izlediği politikalar önce Kürt aşiretlerini daha sonra da Ermenileri uzaklaştırmıştır. 1914 Reform Antlaşması bu sürecin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Osmanlı liderleri 1914 reform antlaşmasını bölgenin Rusya'ya nihai ilhakının ilk adımı olarak görmüştür ancak Harb-i Umumi'nin patlak vermesi bu hesapları değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
It examines the Ottoman and Russian attitudes towards a number of questions, including the land conflict between the Armenians and the Kurds, the construction of railways in Eastern Anatolia and the Armenian Reform Agreement of 1914, which would have given the region an autonomous status. Although during 1908-1910, the CUP managed to increase security and improve the conditions of the Armenian peasants in the region, this had been achieved at the cost of alienating an important segment of the Kurdish tribal elite. The depth of tribal chiefs' resentment towards the new policies gradually deterred the CUP from pursuing the land question at the initial pace and this led to the Armenians' alienation from the CUP. During the period under review, the CUP- Dashnak relations initially showed remarkable improvement and the two parties cooperated against Russia on several platforms but after the defeat of the Ottoman Armies in the Balkan Wars, this cooperation effectively ceased. Russian policies toward Eastern Anatolia contributed to the prevailing chaos and anarchy in the region, which alienated the Armenians from the Ottoman Empire while giving St Petersburg the pretext to interfere and increase its influence. The Ottoman Government lacked the means to compete with Russia as intensively and the policies it pursued alienated first the Kurdish chiefs and then the Armenians. The Reform Agreement of 1914 was the culmination of this process. The Ottoman leaders considered the reform project as first step toward eventual annexation but the outbreak of the Great War changed calculations.