Çoğul transfüzyon adayı kan hastalarında tanı ve tedavi seyrinde alloantikor gelişim sıklığı ve tipi
The frequency and type of alloantibody development during diagnosis and treatment course in hematological malignancy patients who are candidates for multiple blood transfusion
  1. Tez No: 702602
  2. Yazar: SİNEM ÖZTAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALAYOĞLU BEŞIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye'de üçüncü basamak hastanede takip edilen çoğul transfüzyon adayı hematolojik malignite tanılı hastaların eritrosit alloimmunizasyon geliştirme sıklığı ve tiplendirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma retrospektif, tanımlayıcı bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Araştırma grubu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Hematoloji Kliniği'nde izlenen 148 hematolojik maligniteli tanılı hastadan oluşmaktadır. Alloantikor tarama testi olarak indirekt anti-globulin testi kullanılmıştır. IAT pozitif olan hastalara antikor tanımlama testi uygulanmıştır. İstatiksel analizlerle hastaların demografik özellikleri, hastalık tanıları, IAT test sonuçları karşılaştırılmış, alloantikor saptanan hastaların sıklığı ve tespit edilen alloantikor tipleri belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 148 hastanın %53.4'ü ( n=79) erkek ve %46.6'sı (n=69) kadındır. Hastaların yaş ortalaması 53.03±17.78'dir. Çalışmada jel santrifugasyon ile indirekt-antiglobulin testi antikor tarama testi (IAT) olarak kullanılmıştır. Hastaların %85.1 (n=126) IAT negatif saptanırken, %14.9'u (n=22) IAT pozitif saptanmıştır. Pozitif saptanan hastalara antikor tanımlama testi uygulanmıştır. Hastaların %27.3'üne (n=6) antikor tanımlama testi yapılamamıştır. Antikor tanımlama testi yapılanların %56.3'ünde (n=9) spesifik antikor tipi belirlenememiştir. Hastaların %43.8'inde spesifik antikor tiplendirmesi yapılmıştır. Üç hastada birden fazla antikor tipi saptanmıştır. En sık saptanan alloantikorlar Rh antijenlerine yöneliktir. Anti-E, alloantikor tiplendirmesi yapılan hastaların %12.5'inde ( n=2) pozitif bulunmuştur. Bulgular litatürdeki çalışmalarla benzer saptanmıştır. Sonuç: Sonuç olarak, çalışmamızda literatürdeki diğer çalışmalarla uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak Türkiye'deki hematolojik malignite tanılı çoğul kan transfüzyonu adayı olan hastalarda alloimmunizasyon sıklığı ve tiplendirmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the frequency and typing of erythrocyte alloimmunization in patients with hematological malignancies, who are candidates for multiple transfusion, followed in a tertiary hospital in Turkey. Methods: The study was designed as a retrospective, descriptive study. The research group consists of 148 patients diagnosed with hematological malignancies followed in the Department of Internal Medicine, Department of Hematology, Istanbul University, Istanbul Medical Faculty. Indirect anti-globulin test was used as alloantibody screening test. Antibody identification test was applied to patients with positive IAT. Demographic characteristics of patients, disease diagnoses, IAT test results were compared with statistical analyzes, the frequency of patients with alloantibodies and the detected alloantibody types were determined. Results: Of the 148 patients included in the study, 53.4% (n=79) were male and 46.6% (n=69) were female. The mean age of the patients was 53.03±17.78. In the study, indirect antiglobulin test with gel centrifugation was used as antibody screening test (IAT). While 85.1% (n=126) of the patients were found to be negative for IAT, 14.9% (n=22) were found to be positive for IAT. Antibody identification test was applied to the patients who were found positive. Antibody identification test could not be performed in 27.3% (n=6) of the patients. Specific antibody type could not be determined in 56.3% (n=9) of those who underwent antibody identification test. Specific antibody typing was performed in 43.8% of the patients. More than one antibody type was detected in three patients. The most commonly detected alloantibodies are directed to Rh antigens. Anti-E was found to be positive in 12.5% (n=2) of the patients who underwent alloantibody typing. The findings were found to be similar to the studies in the literature. Conclusion: As a result, our study has obtained results that are compatible with other studies in the literature. However, more comprehensive studies are needed for the frequency and typing of alloimmunization in patients who are candidates for multiple blood transfusion with a diagnosis of hematological malignancy in Turkey.