Yetişkin kadınlarda düşük glisemik indeks diyetinin menstrual ağrıya etkisi
Effect of LOW gicemic index diet on menstrual pain in adult women
  1. Tez No: 702605
  2. Yazar: ŞEYDANUR ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Menstrual ağrı, düzenli adet döngüsü olan kadınlarda sıkça belirtilen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli semptomlardan birisidir. Bu çalışma menstrual ağrısı olan kadınların besin tüketim sıklıklarından yola çıkarak düşük glisemik indeksli bir diyet uygulanmasını takiben ağrıdaki değişikliği gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Mart 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında birbirinden farklı üç beslenme ve diyet kliniğine başvuran, yaşları 19-52 yıl olan, herhangi bir kronik kadınlığı bulunmayan 34 kadın üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylere yüzyüze görüşme ile anket formu uygulanarak beslenme alışkanlıkları ve menstrual ağrı şiddetleri belirlenmiştir. Bununla birlikte bireylerin antropometrik ölçümleri yapılmıştır ve Visual Analog Skala (VAS) kullanılarak menstrual ağrı şiddetleri sayısal olarak belirlenmiştir. Besin tüketim sıklığı ve besin tüketim kaydı alınarak günlük enerji, makro ve mikro besin ögeleri değerleri ile diyetlerinin glisemik indeksi hesaplanmıştır. Vücut analizlerinin yapılması amacıyla Inbody 120 cihazı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 30,6± 9,2 yıl, boy uzunluğu ortalaması 167,5±5,6 cm, vücut ağırlığı ortalaması 72,5±11,4 kg, beden kütle indeksleri 25,3±3,8 kg/m2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Menstrual pain, is one of the important symptoms that are frequently mentioned in women with regular menstrual cycles and negatively affect the quality of life. This study was conducted to observe the change in pain following the application of a low glycemic index diet based on the food consumption frequency of women with menstrual pain. The study was conducted on 34 women aged 19-52 years, who did not have any chronic diseases, who applied to three different nutrition and diet clinics between March 2021 and May 2021. The nutritional habits and menstrual pain severity were determined by applying a questionnaire form to the individuals participating in the study. In addition, anthropometric measurements of individuals were made and menstrual pain severity was determined numerically by using the Visual Analog Scale (VAS). Daily energy, macro and micronutrient values and glycemic index of their diets were calculated by taking food consumption frequency and food consumption record. Inbody 120 device was used for body analysis. The mean age of the individuals participating in the study was 30.6±9.2 years, the mean height is 167.5±5.6 cm, the mean body weight was 72.5±11.4 kg, the body mass index was 25.3±3.8 kg/ m2 was found.