Deneysel astma modeli oluşturulmuş kobay trakeası üzerine 5-lipoksijenaz inhibitörlerinin etkinlikleri
Anti asthmatic effect of 5-lipoxygenase inhibitors on isolated sensitized guinea-pig trachea
  1. Tez No: 70261
  2. Yazar: AYŞE GÜREL (İNCESU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZENÇ TİMLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
44 VI. ÖZET Astma, etyolojisinde inflamasyon medyatörleri rol alan, morbidite ve mortalite açısından önemini korumakta olan bir hastalıktır. Araşidonik asit metabolizması ürünlerinden 5-lipoksijenaz yolağı ile oluşan lökotrienler bu hastalığın etyoloj isinde önemli rol alan bir medyatör grubudur. Bu gruptan LTB4 solunum yolunda lökosit agregasyonu ve adhezyonu, LTC4, LTD4 ve LTE4 ise bronkokonstriksiyon, mukoza ödemi, mukus sekresyonu artışı ve inflamatuvar hücre infiltrasyonundan sorumludur. Bu çalışmada selektif 5-lipoksijenaz inhibitörlerinden BWA 4C ve CGS 85 15 'in deneysel astma modeli oluşturulmuş kobay trakeasında, antijene maruz kalmakla oluşan bronkokonstriksiyon üzerine inhibitor etkileri araştırılmıştır. Deneysel astma modeli oluşturmak için erkek albino kobaylara 20 ug ovalbumin ve 50 mg alüminyum hidroksit 0.5 mi fizyolojik serum içinde eritilerek iki kez uygulanmıştır. İlk enjeksiyondan sonra 21 ve 27'ci günler arasında duyarlı kobaylardan elde edilen trakea preparatları organ banyosunda antijene maruz kalınca oluşan kontraksiyon yanıtına 5-lipoksijenaz inhibitörlerinin etkileri incelenmiştir. Her iki selektif 5-lipoksijenaz inhibitörü, antijen aracılıklı trakea kontraksiyonunu kontrol gruplarına göre anlamlı olarak azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
45 VII. SUMMARY Asthma is such a disease that, inflammation mediators play very important role in etiology and has importance in mortality and morbidity. The arachidonic acid and 5-lipoxygenase products; leukotrienes, play important role in the etiology of asthma. From this group LTB4 causes migration and adhesion of leukocyte, LTC4, LTD4 and LTE4 lead to bronchoconstriction, mucosal edema and increased secretion of mucus in the asthmatic airways. In this study we investigated the inhibition of selective 5-lipoxygenase inhibitors BWA 4C and CGS 8515 on the antigen-induced contraction of ovalbumin sensitized guinea-pig isolated trachea. For the constitution of the experimental asthma model, male albino guinea- pigs were sensitized by two injection of 0.5 ml of a solution containing 20 jig ovalbumin and 50 mg aluminium hydroxide dissolved in saline. After the injection tracheal preparates from the sensitized guinea-pigs exposed to the antigen and inhibitor effect of 5-lipoxygenase inhibitors on the antigen induced contraction was examined between 21 and 27 days. BWA 4C and CGS 8515 significantly reduced antigen induced tracheal contraction compared to control groups.