Radyoterapi gören kanserli hastalara ait kan lenfositlerinde DNA hasarının comet assay tekniği ile araştırılması
Assessment of gama-radiation induced DNA damage in cancer patients by comet assay
  1. Tez No: 70262
  2. Yazar: YELDA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
72 VII.ÖZET İyonize radyasyon elektromanyetik radyasyon (gama ve X ışını) ve partiküler radyasyondan (alfa.beta.elektron.pozitron.nötron ve proton) oluşmaktadır.Hücrelerde iyonize radyasyonun absorbsiyonu atomların iyonizasyonuna ve iyonların oluşumuna yol açmaktadır. İyonize radyasyonla oluşan serbest radikaller DNA üzerinde birtakım lezyonların oluşumuna yol açmaktadır12. Bunlar SSBÇTek Sarmal Kırılması), DSfî(Çift Sarmal Kırılması),DNA-DNA/DNA-Proteîn çapraz bağlanması ve purin purumidin bazları üzerine hasar şeklindedir ve oluşan bu lezyonlar mutasyonla sonuçlanabilmektedir.87 19 Hodgkin's Lenfoma ve Kemik Metastaz tanısı konulan kanser hastalarına farklı dozlarda (300x10 cGy-200x20 cGy) radyoterapi uygulanmaktadır.Bu hastalara radyoterapinin oluşturabileceği DNA hasarını araştırabilmek için son yıllarda gelişen, hassas, hızlı ve güvenilir bir teknik olan Comet Assay diğer adıyla Single Cell Gel Electrophoresis tekniği uygulanmıştır.^Teknik ilk kez Olive ve arkadaşları tarafından kurulmuş ve 1988 yılında Singh ve arkadaşları tarafından modifiye edilerek bugünkü halini almıştır.DNA tamir mekanizması, radyasyon biyolojisi.genetik73 toksikoloji.insan blyoizlemesi ve apoptosis çalışmalarında geniş olarak uygulanmaktadır66.
Özet (Çeviri)
74 VIII.SUMMARY Ionizing radiation's comprise electromagnetic radiation, such as gamma and X rays and particulate or corpuscular radiation such as alpha particles, beta particles, electrons, positrons, neutrons and protons. Absorption of ionizing radiation in to cells leads to ionizing of atoms and formation of ions. Free radicals that forms from ionizing radiation causes various DNA lesions such as Single Strand Breaks(SSB), Double Strand Breaks(DSB), DNA-DNA interactions, DNA-protein crosslinks, damages purine/pyrimidine bases and these lesions leads to mutation. Usually various doses of radiotherapy between 300x10 and 200x20 cGy is applied to Hodgkin's Lymphoma and Bone Metastases Cancer patients. Single cell Gel Electrophoresis Technique, which is also called Comet Assay is applied to 19 patients. The technique has been introduced by Olive et al, and improved by Singh et al in 1988.The technique has wide applications (Radiation's biology, DNA-repair mechanism, genetic toxicology, human biomonitoring and apoptosis) with sensitive, rapid and reliable results. When the cells were evaluated by using this technique the mean undamaged cells of Hodgkin's Lymphoma and Bone Metastases cancer75 patients.