Subkutan antikoagülan tedavi uygulanan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası cilde doğrudan buz uygulamasının ekimoz oluşumu üzerine etkisi
The Effects of the application of the ice to the injection site prior to and following subcutaneous heparin injection on the patients who are administrated anticoagulant therapy
  1. Tez No: 70260
  2. Yazar: ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET SUBKUTAN ANTEKOAGULAN TEDAVİ UYGULANAN HASTALARDA ENJEKSİYON ÖNCESİ VE SONRASI CİLDE DOĞRUDAN BUZ UYGULAMASININ EKİMOZ OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİSİ Özlem KÜÇÜKGÜÇLÜ Bu çalışmanın amacı, buz uygulamasının,karın bölgesine subkutan antikoagulan ilaç uygulamasına bağlı gelişebilecek ekimozun sıklığına ve büyüklüğüne etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada örneklemi, Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi, Dahiliye, Nöroloji ve Kardiyoloji Kliniklerinde yatarak düşük molekül ağırlıklı heparin tedavisi alan 100 hasta oluşturmuştur. Çalışma, her hastanın kendi kontrol grubunu oluşturduğu yan deneysel bir çalışmadır. Her bir deneğin karın bölgesine 24 saat arayla iki enjeksiyon uygulanmıştır. Uygulanan enjeksiyonlardan birinde, enjeksiyon bölgesine, enjeksiyondan önce ve sonra ikişer dakika süreyle toplam dört dakika olmak üzere buz uygulanmış, diğerinde ise buz uygulanmadan enjeksiyon yapılmıştır. İkinci enjeksiyondan 48 saat sonra enjeksiyon bölgeleri araştırmacı tarafından ve hangi bölgeye buz uygulandığını bilmeyen bir hemşire tarafından değerlendirmiş ve ekimoz gelişip gelişmediği, gelişti İse ekimozun büyüklüğü iki gözlemci tarafından ayrı ayrı kaydedilmiştir. Ekimoz gelişme sayısı buz uygulanan bölgede 8, uygulanmayan bölgede 31 ve gelişen ekimozların büyüklüklerinin ortalamaları, buz uygulanan enjeksiyon bölgesinde 6.5mm ±3.1, buz uygulanmayan bölgede İ0.2mm ±5.9 olarak bulunmuştur. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıdır. Buz uygulanan ve uygulanmayan enjeksiyon bölgeleri; yaş, cinsiyet, hastaların daha önce antikoagulan tedavi aldıkları gün sayısı ve almakta oldukları antikoagulan ilaç dozu gibi ekimoz gelişim sayısı ve büyüklüğüne etkisi olabilecek değişkenler açısından karşılaştırıldığında aralarındaki farkın anlamlı olmadığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler : Subkutan enjeksiyon, antikoagulan tedavi, ekimoz, buz uygulaması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE APPLICATION OF THE ICE TO THE INJECTION SITE, PRIOR TO AND FOLLOWING SUBCUTANEOUS HEPARIN INJECTIONS, ON THE PATIENTS WHO ARE ADMINISTERED ANTICOAGULANT THERAPY Özlem KÜÇÜKGÜÇLÜ The purpose of this study was to determine if application of ice decreases the size and frequency ecchimozis due to subcutaneous abdominal injection of anticoagulants. The research sample included 100 patients who were treated with low molecular weight heparin therapy (LMWH) at the departments of orthopaedics, internal medicine, neurology, and cardiology at the Dokuz Eylül University Hospital. The study was designed as a quasi-experimental research in which each subject was also his own control group. Patients received two injections of subcutaneous LMWH at the paraumblical sites, 24 hours apart. In one group, ice wrapped in plastic was applied lightly to one of the injection sites for 2 minutes before and after injection, while application of ice was omitted in the other group. Forty-eight hours following second injection, injection site was examined for the presence and size of ecchimozis or heamatoma by the clinical nurse unaware of the study and the researcher individually. The incidence of ecchimozis formation for patients treated with ice or not was 8 and 31 respectively, the size of ecchimozis formation was 6.5 ±3.1 mm and 10.2 ±5.9 mm respectively. The difference for the incidence and size of ecchimozis formation were significant, in the favour of the application of ice. The sample was further tested to determine if gender, duration of the anticoagulant therapy and doses of drugs had an effect on the incidence of ecchimozis formation. No significant differences were noted. Recommendations were made accordingly to the results. Key words; Subcutaneous injection, anticoagulant therapy, ecchimozis, ice application