Planlanmamış gebeliği olan kadınlarda gebelik algısı ve bulantı kusma düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy perception and the level of nausea and vomiting in women with unplanned pregnancy
  1. Tez No: 702612
  2. Yazar: AYŞE ÇATALOLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada,“Planlanmamış Gebeliği Olan Kadınlarda Gebelik Algısı Ölçeği”nin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması ve planlanmamış gebeliği olan kadınlarda gebelik algısı ve bulantı kusma düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma metodolojik ve kesitsel olarak iki aşamalı şekilde yürütülmüştür. İlk aşama olan metodolojik araştırmaya üç farklı hastanede, Temmuz 2020- Şubat 2021 arasında dâhil edilme kriterlerine uyan 310 gebe, ikinci aşama olan kesitsel araştırmaya bir hastanede, Mart 2021- Ağustos 2021 arasında 180 gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında ilk aşamada tanıtıcı bilgi formu ve geçerliği ve güvenirliği yapılmak üzere“Planlanmamış Gebeliği Olan Kadınlarda Gebelik Algısı Ölçeği”, ikinci aşamada“Planlanmamış Gebeliği Olan Kadınlarda Gebelik Algısı Ölçeği”ve“Rhodes Bulantı ve Kusma İndeksi”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) ve AMOS 22.0 (IBM Inc, Meadville, PA, USA) programları kullanılmıştır. Bulgular: İlk aşamada“Planlanmamış Gebeliği Olan Kadınlarda Gebelik Algısı Ölçeği”nin kapsam geçerlik indeks oranı ölçek bazında 0,885 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to perform the validity and reliability of the Turkish version of the“Women's Perceptions of Unplanned Pregnancy Questionnaire”and to evaluate the perception of pregnancy and the level of nausea and vomiting in women with unplanned pregnancy. Materials and Methods: The research was carried out in two stages; methodologically and cross-sectionally. To the methodological or the first stage of the study, a total of 310 pregnant women who met the inclusion criteria in three different hospitals, between July 2020 and February 2021 were included, and to the second stage of or cross-sectional study, 180 pregnant women were included in between March 2021 and August 2021, in one hospital. In the first stage of data collection, an introductory information form and validate and reliability of“Women's Perceptions of Unplanned Pregnancy Questionnaire”, and in the second stage of it“Women's Perceptions of Unplanned Pregnancy Questionnaire”and“Rhodes Nausea and Vomiting Index”were used. In the evaluation of the data, SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) and AMOS 22.0 (IBM Inc, Meadville, PA, USA) programs were used. Results: In the first stage, the content validity index ratio of the“Women's Perceptions of Unplanned Pregnancy Questionnaire”was found to be 0.885.