11-12 yaş çocuklarda görsel ve işitsel pas antrenmanlarının futbol teknik becerilerine etkisi
The effect of visual and auditory pass training on football technical skills in 11-12 years old children
  1. Tez No: 702633
  2. Yazar: ALİ ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11-12 yaş çocuklarda görsel ve işitsel pas antrenmanlarının futbol teknik becerilerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya katılan futbolcular (n=101), rastgele örneklem yöntemiyle deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Yaşları ortalaması 11,50±,50 yıl, spor yaşı ortalaması 2,50±,79 yıl, boyları ortalaması 148,47±5,05 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 42,83±2,86 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 19,42±,58 kg/m² olan 60 futbolcu deney grubu olarak katılmıştır. Yaşları ortalaması 11,50±,51 yıl, spor yaşı ortalaması 2,27±,63 yıl, boyları ortalaması 149,02±5,03 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 42,33±2,36 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 19,07±,93 kg/m² olan 41 futbolcuda kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya katılan deney grubu futbolcular normal antrenmanlarına devam ederken bununla birlikte 8 haftalık görsel ve işitsel pas antrenmanlarına tabi tutulmuştur. Deney grubu 60 futbolcu da rastgele yöntemle gruplara ayrılarak sadece ses ile antrenman yapan (n=20), sadece ışık ile antrenman yapan (n=20) ve hem ses hem ışık ile birlikte antrenman yapan (n=20) grup olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ise ekstra bir antrenmana tabi tutulmamış normal antrenmanlarına devam etmişlerdir. Deney grubu ve kontrol grubu futbolculara 8 haftalık çalışma öncesinde ve sonrasında yetenek düzeylerini belirlemek amacıyla Mor-Christian futbol yetenek testi (Top sürme, pas, şut), Yeagley futbol yetenek testi (Top sektirme) ve Johnson yetenek testi (Duvar pası) testi uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistik olarak verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak verilmiştir. Değişkenlerin normallik dağılımları Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır The aim of this study is to investigate the effects of visual and auditory pass training on football technical skills in children aged 11-12. The football players (n=101) participating in the research were divided into two groups as experimental and control groups by random sampling method. Average age 11,50±,50 years, average sports age 2,50±,79 years, average height 148,47±5,05 cm, average body weight 42,83±2,86 kg, average body mass index 19,42±,58 kg/m², 60 football players with participated as the experimental group. Average age 11,50±,51 years, average sports age 2,27±,63 years, average height 149,02±5,03 cm, average body weight 42,33±2,36 kg, average body mass index 19,07±,93 kg/m², 41 football players with a formed the control group. While the football players in the experimental group participating in the study continued their normal training, they were also subjected to 8-week visual and auditory pass training. Experimental group 60 football players were randomly divided into groups and divided into 3 groups: the group that trains only with sound (n=20), the group that trains only with light (n=20), and the group that trains with both sound and light (n=20). The control group, on the other hand, continued their normal training without any extra training. In order to determine the skill levels of the experimental group and control group football players before and after the 8-week study, the Mor-Christian football skill test (dribbling, passing, shooting), Yeagley football skill test (Bouncing), and Johnson aptitude test (Wall pass) test was applied. Data analysis was done using SPSS 26.0 package program. As descriptive statistics, the arithmetic means and standard deviations of the data are calculated and given. The normality distributions of the variables were examined with the Shapiro-Wilk test.