Eko-inovasyon uygulamaları ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişki: Güney Kore ve Türkiye örneği
The relationship between eco-innovation practices and sustainable development: The case of South Korea and Turkey
  1. Tez No: 702642
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZ YOO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MAHİR FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küresel etkileşimin artmasıyla birlikte insanlarının talep ve ihtiyaçlarında çeşitlenmeler görülmektedir. Artan talep ve ihtiyaçların karşılanmaya çalışılması, üretim faktörleri üzerindeki yoğunluğa sebep olmaktadır. Üretimin artmasıyla birlikte doğal kaynaklar ve çevre üzerinde olumsuz etkiler meydana gelmektedir. Bu döngü sürecinin sonunda oluşan olumsuzlukların giderilmesinde, standart ekonomi kalıplarının yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. Son yıllarda ekonomik, sosyal ve çevresel boyuta sahip olan sürdürülebilir kalkınma modeli ülkeler tarafından uygulanmaktadır. Çevre üzerindeki sorunların çözümü ve sürdürülebilir kalkınmanın devamlılığı için yeni fikir, politika ve uygulamalara ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç doğrultusunda eko-inovasyon kavramının önemi artmaktadır. Eko-inovasyon; yeni fikirler, uygulamalar ve politikalar sonucunda çevreye verilen zararı en aza indirerek, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleşmesine yardım etmektedir. Bu çalışma kapsamında sürdürülebilir kalkınma ile eko-inovasyon arasındaki ilişki Güney Kore ve Türkiye üzerinden değerlendirilerek açıklanmaya çalışılmaktadır. İki ülke arasındaki eko-inovasyon göstergeleri ile sürdürülebilirlik performansı karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma sonucunda Güney Kore'nin sürdürülebilir kalkınma amacı kapsamındaki eko-inovasyon performansının Türkiye'den daha iyi olduğu görülmektedir. Lakin iki ülkede de geliştirilmesi gereken alanlar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
With the increase of global interaction, there is a diversification in the demands and needs of people. Trying to meet the increasing demands and needs causes the intensity on production factors. With the increase in production, there are negative effects on natural resources and environment. It is understood that standard economic patterns are not sufficient in eliminating the negativities that occur at the end of this cycling process. The sustainable development model, which has an economic, social and environmental dimension in recent years, has been applied by countries. New ideas, policies and practices are needed for the solution of environmental problems and the continuity of sustainable development. In line with this need, the importance of the concept of eco-innovation is increasing. Eco-innovation helps to achieve sustainable development goals by minimizing the damage to the environment as a result of new ideas, practices and policies. Within the scope of this study, the relationship between sustainable development and eco-innovation is evaluated and explained through South Korea and Turkey. The eco-innovation indicators and sustainability performance between the two countries are compared. As a result of the comparison, it is seen that South Korea's eco-innovation performance within the scope of sustainable development objective is better than Turkey. However, there are areas for improvement in both countries.