Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıkları ve sürdürülebilir çevreye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Study of the relationship between social studies teachers' environmental ethics awareness and attitudes towards sustainable environment in terms of various variables
  1. Tez No: 702641
  2. Yazar: ABDULLAH TEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAYIR KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıkları ve sürdürülebilir çevreye yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu nedenle Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıkları ve sürdürülebilir çevreye yönelik tutumları çeşitli değişkenler açısından analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Sarıyer, Esenler, Kâğıthane ve Esenyurt ilçelerinde görev yapan 207 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Özer ve Keleş (2016)'in geliştirdiği“Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği”ve Yıldız (2011) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Çevre Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman Brown Sıra Farkları korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma bulguları Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıklarının ve sürdürülebilir çevreye yönelik tutumlarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin çevre etiği farkındalıklarının; cinsiyet, öğrenim durumu, hizmet süresi, mezun olunan program ve hizmet içi eğitim alma değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği, kendini çevre konusunda bilinçli bir birey olarak görme, çevre içerikli ders alma ve çevre ile ilgili kuruluşa üye olma gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Öğretmenlerin sürdürülebilir çevreye yönelik tutumlarının; öğrenim durumu ve hizmet içi eğitim alma değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği, cinsiyet, hizmet süresi, mezun olunan program, çevre içerikli ders alma, çevre ile ilgili kuruluşa üye olma, kendini çevre konusunda bilinçli bir birey olarak görme gibi değişkenlere göre ise anlamlı farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıkları ve sürdürülebilir çevreye yönelik tutumları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social studies teachers' awareness of environmental ethics and their attitudes towards sustainable environment. Therefore, social studies teachers' awareness of environmental ethics and their attitudes towards sustainable environment were analyzed in terms of various variables. The sample of the study consisted of 207 social studies teachers working in Sarıyer, Esenler, Kâğıthane and Esenyurt districts of Istanbul. Personal Information Form,“Environmental Ethics Awareness Scale”developed by Özer and Keleş (2016) and“Sustainable Environmental Attitude Scale”developed by Yıldız (2011) were used as data collection tools in the study.In analyzing the data, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman Brown Rank Differences correlation were used. Research findings revealed that social studies teachers' awareness of environmental ethics and their attitudes towards sustainable environment are high.Teachers' awareness of environmental ethics; any non-governmental organization or institution that doesn't differ significantly according to gender, educational status, duration of service,graduation program and in-service training variables, seeing oneself as an environmentally conscious individual, taking environmental lessons and environmentally, it was determined that there is a significant difference according to variables such as being a member of the organization or the organization.Teachers' attitudes towards the sustainable environment don't differ significantly according to their educational status and inservice training variables, gender, - duration of service, the program they graduated from, taking environmental courses, being a member of an environmental organization, and being an environmentally conscious individual. It was determined that there is a significant difference according to variables such as vision.It was determined that there is a moderately significant positive correlation between social studies teachers' awareness of environmental ethics and their attitudes towards sustainable environment.