Dev adrenal kitlelerde laparoskopik cerrahinin etkinlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency and safety of laparoscopic surgery in giant adrenal masses
  1. Tez No: 702647
  2. Yazar: TARIK RECEP KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ Minimal invaziv cerrahi yöntemler günümüz cerrahi pratiğinde sıklıkla kullanılmaktadır. İlk laparoskopik adrenalektominin yapıldığı 1992 yılından günümüze laparoskopi küçük ve selim adrenal kitlelerde altın standart yöntem olmuştur fakat kitle boyutu arttıkça kitlenin habis olma ihtimalinin artması, laparoskopik tekniğin uygulanmasındaki güçlükler ve sınırlamalar büyük adrenal kitlelerde laparoskopik adrenalektomi tekniğini zorlaştırmaktadır. Literatürde laparoskopik adrenalektominin etkin ve güvenilir bir yöntem olduğu konusunda ortak görüş olmakla birlikte kitle boyutunun üst sınırı hala tartışmalıdır. Çalışmamız, boyutu 8 cm'nin üstünde ve altında olan adrenal kitlelerde uygulamış olduğumuz laparoskopik cerrahinin sonuçlarını karşılaştırmayı ve bu konuda deneyimli bir merkez olarak tartışmalı konularda literatüre ve klinik uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. HASTALAR VE YÖNTEMLER İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı E Servisi'nde 2005 ve 2021 yılları arasında açık ve minimal invazif yöntemlerle 286 hastaya adrenalektomi uygulanmıştır. Çalışmamıza laparoskopik adrenalektomi uygulanan 244 hasta dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili bilgiler retrospektif olarak hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Yaş, cinsiyet, açığa dönme oranı, ameliyat süresi, patolojik inceleme sonuçları, piyes boyutu, piyesin ağırlığı, ameliyat sonrası komplikasyonlar, kan ürünü replasman ihtiyacı, yeniden ağızdan beslenmeye başlama süresi, ameliyat sonrası yoğun bakım takip ihtiyacı ve hastanede yatış süresi gibi parametreler incelenmiştir. Hastalar patoloji sonuçlarındaki kitle boyutlarının 8 cm'nin üstünde ve altında olmasına göre gruplara ayrılmış ve her iki grup ile ilgili veriler karşılaştırılarak laparoskopik adrenalektominin dev adrenal kitlelerde etkinlik ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. BULGULAR Toplam 244 hastanın [ortalama yaş:48,5 yıl 168 (%69) kadın 76 (%31) erkek] 42'sinin (%17) kitle boyutunun 8 cm ve üzerinde olduğu saptanmıştır. Tüm hastalarda ameliyata laparoskopik olarak başlanılmış, 21 hastada açık yönteme geçiş yapılmıştır (> 8 cm kitlesi olan 8 hasta (%19) ve < 8 cm kitlesi olan 13 hasta (%6.4) p: 0,019). Patoloji sonucu habis olarak tespit edilen toplam 30 hastanın 11'inin (%26.2) A grubundan, 19 'unun (%9.4) ise B grubundan olduğu ve kitle boyutu arttıkça malignite ihtimalinin arttığı gösterildi (p:0.006). Ameliyat esnasında açığa dönülen 21 hasta kıyaslama dışında bırakıldığında 8 cm üstü ve altı grup arasında ameliyat süresi, kan transfüzyonu miktarı, hastanede yatış süresi, yoğun bakım ihtiyacı, oral alımın açılma zamanı ve komplikasyon gelişme oranı gibi peroperatif parametrelerde farklılık saptanmamıştır. SONUÇ Çalışmamızda dev sürrenal kitlelerde laparoskopik adrenalektominin deneyimli merkezlerde ve bu konuda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından güvenli bir şekilde yapılabileceği gösterilmiştir ancak yöntemin dev kitlelerde hangi boyuta kadar güvenle uygulanabileceği konusunda daha geniş hasta serilerini içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE The use of minimally invasive surgery has become more widespread in today's general surgery practice. After its first use in 1992, laparoscopy has rapidly become the gold standard for the resection of small and benign adrenal masses. Laparoscopy found limited use for larger adrenal masses due to technical limitations and increased likelihood of malignant character of the tumor. Although it has been considered safe and effective, there has been no consensus regarding the upper size limit of the mass to be resected laparoscopically. We aimed to compare the outcomes of laparoscopic surgery performed on small (